صفحات
 • صفحه اول
 • مدیریت فوتبال
 • زیر چاپ
 • استقلال
 • منهای فوتبال
 • ورزش جهان
 • فوتبال ایران
 • پرسپولیس
 • پرونده
 • لژیونر
 • صفحه آخر
شماره هفت هزار و سیصد و هشت - ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲
روزنامه ایران ورزشی - شماره هفت هزار و سیصد و هشت - ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ - صفحه ۱۵

پورعلی‌گنجی: تیم حکومتی کدام است؟

لیاقت داشتیم و قهرمان شدیم

سرم را دادم، پس تعهدم را زیر پا نمی‌گذارم

قهرمانی با پرسپولیس، بخصوص در سرزمین پدری و مادری، برای مرتضی پورعلی‌گنجی لذت دیگری داشت؛ مدافع مستحکم و باتجربه پرسپولیس که نقش پررنگی در قهرمانی این فصل تیمش ایفا کرد. در مورد مرتضی، این روزها و بخصوص بعد از فتح لیگ برتر شایعه‌هایی مبنی بر جدایی‌اش از پرسپولیس منتشر شده اما او در این گفت‌و‌گو تمام آنها را تکذیب می‌کند. پورعلی‌گنجی معتقد است برای پرسپولیس سرش را گذاشته و هیچوقت تعهدش را زیر پا نمی‌گذارد. خودش می‌گوید این حرف‌ها را نمی‌زند که دل هواداران را به دست بیاورد و محبوب شود. با او درباره یحیی گل‌محمدی، دربی احتمالی در جام حذفی و همچنین بازگشت به تیم ملی هم حرف زدیم. صحبت‌هایی که پیش روی‌تان است.

امیر اسدی
روزنامه‌نگار

 

 

 

در روزهای اخیر رسانه‌ها بیشتر از قبل با بازیکنان پرسپولیس صحبت کرده و بخصوص نظرشان را درباره قهرمانی پرسیده‌اند. نمی‌شود با تو صحبت کرد اما حرفی در این رابطه نزد. دوست دارم حست را در این باره بگویی.
خدا را شکر می‌کنم که شرمنده هواداران نشدیم و با حضور گرم‌شان موفق شدیم عنوان قهرمانی را به دست بیاوریم. این قهرمانی تمام خستگی دو سال اخیر من را شست و برد. این قهرمانی باعث شد تمام سختی این یک سال اخیرِ من، سایر بازیکنان و کادرفنی از یادمان برود. امیدوارم خدا قسمت کند و روزی ما باشد و تمرکز داشته باشیم تا بتوانیم در جام حذفی هم آماده باشیم و بهترین نتایج را کسب کنیم.
این قهرمانی برای تو و چند بازیکن دیگر پرسپولیس از حیث اینکه در استان مازندران به دست آمد، شاید حائز اهمیت هم باشد. این‌طور است؟
درست می‌گویید، این قهرمانی خاطره‌انگیز بود. بخصوص در سرزمین پدری و مادری و آن عشق و علاقه‌ای که هواداران نسبت به من و تیم‌مان داشتند. بازی فوق‌العاده‌ای بود و خدا را شکر توانستیم با قهرمانی فصل را تمام کنیم. یک سال تمام سختی کشیدیم و واقعاً از همان ابتدا بر این باور بودیم که می‌توانیم قهرمان شویم. در مازندران لذت قهرمانی پرسپولیس 10 برابر شد و ماشاءالله خیلی از بچه‌های ما هم اهل این استان هستند.
بعد از قهرمانی شما در فضای مجازی خیلی از صفحه‌های هواداری استقلال بر این عقیده بودند که حق به حقدار نرسید و پرسپولیس چون تیم حکومتی است قهرمان شده. نظرت در این باره چیست؟
واقعاً نمی‌دانم چه بگویم. تیم حکومتی کدام است؟ خوب نیست که تلاش ما نادیده گرفته شود. با تمام احترام به تیم‌های دیگر ما لیاقت قهرمانی داشتیم که قهرمان شدیم.
طی روزها و هفته‌های اخیر بحث جدایی تو هم مطرح شده است. می‌خواهم بدانم آیا قصد جدایی‌ داری یا می‌خواهی در پرسپولیس بمانی؟
نمی‌دانم برخی سایت‌ها و صفحه‌های مجازی از کجا خط می‌گیرند. اسم‌های‌شان را دارم. می‌آیند یکسری مطالب می‌نویسند که هم ما را ناراحت می‌کنند و هم هواداران را. خودشان را هم زیر سؤال می‌برند و خراب می‌کنند. این زشت است و اصلاً قشنگ نیست. همان‌طور که گفتم قرارداد دارم و تمرکزم روی جام حذفی است. علاقه هم ندارم دیگر در این مورد حرف بزنم. فعلاً می‌مانم و همان‌طور که نشان دادم با جان و دل برای پرسپولیس بازی می‌کنم. شما دیدید در بازی با سپاهان که ما باختیم من سرم را هم برای پرسپولیس گذاشتم. من زندگی‌ام را در این فوتبال گذاشتم اما هرگز تعهدم را زیر پا نگذاشتم. تا وقتی که برای پرسپولیس، چه یک ساعت، چه یک سال و چه 10 سال دیگر بازی کنم، جانم را هم می‌دهم. اینها را هم نمی‌گویم که محبوب شوم یا دل کسی را به دست بیاورم. من برای قراردادی که بستم و آن حس هوادار حرمت قائلم. تلاشم را می‌کنم تا بهترین عملکرد را در ترکیب پرسپولیس به نمایش بگذارم.
شاید چون تو سال‌ها لژیونر بودی این صحبت‌ها مطرح شده است.
من یک سال دیگر قرارداد دارم و تمام هدفم این است که بتوانم به پرسپولیس کمک کنم. تمرکز اصلی من اما این است که در دو بازی جام حذفی برای پرسپولیس کم‌اشتباه و مثمرثمر باشم و همراه سایر بازیکنان دل هواداران را شاد کنیم. قرارداد دارم و می‌مانم. فعلاً هم به موضوع دیگری فکر نمی‌کنم.
گفتی جام حذفی، آیا می‌توانید در این تورنمنت هم به موفقیت برسید؟
فعلاً که روزی ما بوده که یک جام خوب به دست بیاوریم. جامی برای لیگ که فرسایشی هم هست و مهم‌ترین تورنمنت فوتبال باشگاهی در ایران محسوب می‌شود. الان هم تمرکز می‌کنیم تا برای اسم پرسپولیس و هواداران بازی کنیم و دوباره شادی را به آنها هدیه بدهیم. البته تیم هوادار قابل احترام است و خوب فوتبال بازی می‌کند. مربی و بازیکنان خوبی دارد اما با تمام احترام برای هوادار سعی می‌کنیم با تمام وجود وارد زمین شویم، بازی را ببریم و به فینال برسیم.
فینال جام حذفی میان پرسپولیس و استقلال. حتماً برای تو به‌عنوان بازیکن پرسپولیس هم جذاب خواهد بود.
مهـــــــــــــم‌ترین بازی پرسپولیس از این به بعد، تقابل با هوادار است. برای فینال هم اگر شرایط برای برگزاری یک دربی دیگر فراهم شد، آن هم جذاب است. هر تیمی می‌خواهد در جام حذفی قهرمان شود باید بهترین عملکردش را به نمایش بگذارد. احتمالش هست که دوباره به استقلال بخوریم اما در کنار سایر بازیکنان و کادرفنی در همه حال تلاش می‌کنیم پرچم پرسپولیس را بالا نگه داریم.
استقلال برای انتقام شکست در لیگ می‌آید و شما هم می‌خواهید نشان بدهید شایسته قهرمانی بودید. آیا می‌توانید دوباره استقلال را شکست بدهید؟
فوتبال یک سرش برد است و یک سرش باخت. تلاش از ما بازیکنان است و نتیجه در اختیار خدا. امیدوارم باز هم اتفاق خوبی برای ما بیفتد و نتیجه به سود پرسپولیس رقم بخورد.
از ماه‌ها قبل شایعه‌هایی مبنی بر جدایی یحیی گل‌محمدی وجود دارد. از پیشنهاد ۵۰ میلیاردی یک تیم صنعتی تا حضور در قطر و امارات. در مورد این ماجرا و شایعه‌هایی که منتشر شده چه نظری داری؟ خیلی‌ها می‌گویند ارزش گل‌محمدی با این نتایج خیلی بیشتر از ۵۰ میلیارد است.
آقای گل‌محمدی نشان داده در چند سال اخیر و بهتر بگوییم یک دهه اخیر فوق‌العاده کار کرده و جزو مربیان موفق و باثبات لیگ به حساب می‌آید. نام ایشان در تاریخ ثبت شده و از طرفی مربی سطح بالا و باکیفیتی هم هست. درست مثل زمان بازی‌اش که عالی بود. هر مربی موفقی براساس کیفیتی که دارد باید قرارداد درست هم ببندد. متأسفانه در فوتبال‌مان همیشه سعی شده تا قراردادهای فوتبال را بزرگ جلوه بدهند. درست برخلاف تمام دنیا. فوتبالیست و افرادی که در فوتبال فعالیت می‌کنند، مثل مربیان و بازیکنان، زحمت می‌کشند و استرس دارند، پس باید بهترین شرایط را تجربه کنند تا تمرکزشان روی فوتبال و موفقیت باشد. من در مورد پیشنهادهای آقای گل‌محمدی خبری ندارم اما امیدوارم هر چه به صلاح ایشان است اتفاق بیفتد.
چند هفته قبل یک شایعه هم در مورد دوپینگ بیرانوند و امیری وجود داشت. فکر کنم تو که سال‌ها با این دو هم‌تیمی بودی و از آنها شناخت ‌داری بهتر از هر کسی می‌توانی در این مورد صحبت کنی.
اصلاً چنین چیزی خنده‌دار است. در پاسخ به این سؤال شمـــــــــــــــا می‌توانم بگویم سالم‌ترین بازیکنان از نظر خورد و خوراک و بی‌توجهی به داروهای غیر مجاز، علیرضا بیرانوند و وحید امیری هستند. قشنگ نیست زحمت و تلاشی که می‌کنند را با انتشار چنین حاشیه‌هایی زیر سؤال ببریم.
بازگشت به تیم ملی. آیا مرتضی پورعلی‌گنجی را خردادماه در اردوی تیم ملی می‌بینیم؟
به هر حال بازی برای تیم ملی افتخار است. از اول گفتم چه من باشم و چه نباشم، موفقیت تیم ملی برایم مهم است. آقای قلعه‌نویی هم از جنس ما ایرانی‌ها است و برایش بهترین‌ها را می‌خواهم. امیدوارم بهترین نتایج تاریخ را بگیرند و بتوانیم تیم ملی موفقی داشته باشیم. من هم تلاش می‌کنم با بهترین عملکرد دوباره برای تیم ملی بازی کنم.

ZOOM

در بازی با سپاهان که ما باختیم من سرم را هم برای پرسپولیس گذاشتم. من زندگی‌ام را در این فوتبال گذاشتم اما هرگز تعهدم را زیر پا نگذاشتم. تا وقتی که برای پرسپولیس، چه یک ساعت، چه یک سال و چه 10 سال دیگر بازی کنم، جانم را هم می‌دهم. اینها را هم نمی‌گویم که محبوب شوم یا دل کسی را به دست بیاورم. من برای قراردادی که بستم و آن حس هوادار حرمت قائلم.

 

 

جستجو
آرشیو تاریخی