صفحات
شماره هفت هزار و سیصد و شش - ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲
روزنامه ایران ورزشی - شماره هفت هزار و سیصد و شش - ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ - صفحه ۹

دوران فوق‌ستاره پرتغالی در خاور میانه

کریستیانو برای پیشرفت فوتبال عربستان کافی نیست

ایمان گودرزی
روزنامه نگار

شکی وجود ندارد که ستاره پرتغالی سطح لیگ عربستان را بالا برده است، اما به نظر می‌رسد برای اینکه این لیگ به محبوبیت بیشتری دست پیدا کند به چیزهای بیشتری جز رونالدو نیاز است.
زمانی که کریستیانو رونالدو در ابتدای سال 2023 به عربستان سعودی نقل مکان کرد و به النصر پیوست، همه نگاه‌ها به این کشور بود تا ببینند این ملی‌پوش پرتغالی و یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال در لیگی که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد، چه شرایطی خواهد داشت.
النصر که در زبان عربی به معنای «پیروزی» است، از 800 هزار فالوور در اینستاگرام به بیش از 14 میلیون نفر رسید و لباس باشگاه در نقاط مختلف جهان نمایش داده شد.
با توجه به گزارش‌های منتشر شده، رونالدو در حالی در لیگ برتر عربستان بازی می‌کند که سالانه 173 میلیون پوند درآمد دارد و در حالی که بسیاری از دیدن تأثیر او کنجکاو شده بودند، عبدالمجید الاراک، یکی از هواداران قدیمی النصر، در ابتدای حضور رونالدو در عربستان با تردید در این مورد صحبت می‌کرد اما حالا نظرش را تغییر داده است.
الاراک در مصاحبه‌ای گفت: «هیچ شکی ندارم که او سطح لیگ را بالا برده است. من مدت زیادی است که هوادار النصر هستم، مدیران و بازیکنان زیادی را دیده‌ام که می‌آیند و می‌روند. خیلی اوقات به نظر می‌رسید که بازیکنان فقط برای گرفتن چک‌های خود اینجا هستند و صادقانه بگویم، من می‌ترسیدم که دقیقاً در مورد رونالدو هم همین‌طور باشد. دستمزد رونالدو ممکن است به طور غیرقابل تصوری بالا باشد، اما میل او برای برنده شدن با آن مطابقت دارد.»
الاراک اعتراف می‌کند: «آنچه در مورد کریستیانو فکر می‌کردم یک اشتباه بزرگ بود. او حتی از اولین بازی دوستانه تعهدش به این تیم را نشان داده است. او همچنان مشتاق پیروزی در هر بازی است، مشتاق شکستن رکوردها. می‌توانید شور و شوق را در چهره او ببینید. او می‌خواهد همه چیزش را بدهد و تاریخ را اینجا بازنویسی کند.»
 خالد العرفاح، روزنامه‌نگار سعودی نیز با این موضوع موافق است و می‌گوید که سطح لیگ برتر عربستان با آمدن رونالدو به طرز محسوسی بهبود یافته است. به گفته او، بازیکنان تلاش بیشتری می‌کنند تا این بازیکن 38 ساله را در بازی‌ها متوقف کنند که همین موضوع منجر به افزایش کیفیت لیگ در سطح جهانی می‌شود.
العرفاح در مصاحبه‌ای گفت: «وقتی بازیکنان النصر تمرینات کریستیانو را می‌بینند، سعی می‌کنند با سطح بالای او برابری کنند. این در مورد اعتماد به نفس است. حال و گذشته آنها را تماشا کنید، می‌توانید ببینید که چقدر پیشرفت کرده‌اند و واقعاً با تمام وجود بازی می‌کنند.»
روزنامه نگار سعودی ادامه داد: «همین امر در مورد رقبا نیز صدق می‌کند. من اخیراً با لوئیز گوستاوو صحبت کردم و او به من گفت که از زمان آمدن رونالدو، اکثر تیم‌ها برای بازی مقابل النصر 200 درصد تلاش می‌کنند. این منطقی است. وقتی یک بازی انجام می‌دهید و می‌دانید که مردم در سراسر جهان شما را تماشا می‌کنند، همه چیز خود را در زمین می‌دهید. این باعث می‌شود مسابقات لیگ برتر عربستان بهتر شود.»
با این حال، کریس مک هاردی، مجری رادیویی چشم دوبی و مفسر لیگ حرفه‌ای امارات متحده عربی می‌گوید برای افزایش محبوبیت لیگ عربستان در درازمدت به چیزی بیشتر از رونالدو نیاز است.
لیونل مسی اخیراً به این لیگ لینک شده است، همچنین افراد دیگری مانند سرخیو بوسکتس و لوکا مودریچ نیز می‌توانند روزهای پایانی دوران بازی خود را در کنار یا مقابل رونالدو بازی کنند.
مک هاردی می‌گوید: «آمدن رونالدو یک انتقال جذاب و بزرگ فقط برای چند هفته بود، اما اکنون آن شور و شوق آمدن رونالدو تا حد زیادی از بین رفته است. اگر بازیکنی همچنان توانایی حضور در لیگ قهرمانان اروپا راداشته باشد بسیار سخت است به عربستان بیاید و برای محبوبیت و تغییر بیشتر این لیگ به چیزی فراتر از رونالدو احتیاج است.»

جستجو
آرشیو تاریخی