صفحات
 • صفحه اول
 • مدیریت فوتبال
 • زیر چاپ
 • فوتبال ایران
 • منهای فوتبال
 • ورزش جهان
 • استقلال
 • پرسپولیس
 • پرونده
 • لژیونر
 • صفحه آخر
شماره هفت هزار و چهارصد و سی و نه - ۱۵ آبان ۱۴۰۲
روزنامه ایران ورزشی - شماره هفت هزار و چهارصد و سی و نه - ۱۵ آبان ۱۴۰۲ - صفحه ۱۵

پیشنهاد از ایران حرفی بوده و رسمی نشده

اسبقی: امید 20 ساله است نه 36 ساله

از پنجره اتاقم خلیج فارس را می‌بینم

امیر اسدی
روزنامه‌نگار

پویا اسبقی رفته رفته به یک نام آشنا برای فوتبالدوستان ایرانی تبدیل می‌شود. سرمربی جوان و 38 ساله‌ای که بعد از هدایت گوته‌بورگ در لیگ سوئد، قهرمانی جام حذفی با این تیم و صعود به لیگ اروپا، هدایت تیم زیر 21 ساله‌های این کشور را برعهده گرفت و بعدها هم به نیمکت بارنزلی در چمپیونشیپ رسید. اسبقی یک دوره کوتاه و یک‌ساله را در ستاره سرخ بلگراد سپری کرد و در نقل و انتقالات تابستانی راهی لیگ ستارگان قطر شد تا روی نیمکت الشمال بنشیند. او در گفت‌و‌گو با ایران‌ورزشی از چالش سخت مربیگری در لیگ قطر می‌گوید و البته کار با امید ابراهیمی. از نظر اسبقی، ابراهیمی شبیه یک بازیکن 20 ساله است که می‌جنگد، می‌دود و روی بازی الشمال تأثیر زیادی می‌گذارد. اسبقی حالا به فوتبال ایران نزدیکتر شده و این امکان وجود دارد که در سال‌های آینده حضور در لیگ برتر را تجربه کند. خودش که می‌گوید از پنجره اتاقش خلیج فارس را می‌بیند و این یعنی بیشتر از همیشه به ایران نزدیک شده است.
 هشت هفته از لیگ قطر گذشته و تیم شما در رده نهم جدول 12 تیمی مسابقات قرار دارد. تو سال‌ها در فوتبال اروپا حضور داشتی و به‌عنوان اولین مربی ایرانی حضور در چمپیونشیپ را تجربه کردی. سؤال اول این است که لیگ ستارگان چه تفاوتی با تجربه‌های قبلی‌ات دارد؟
در لیگ ستارگان اغلب بازیکنان قطری هستند و هر تیم می‌تواند پنج بازیکن بین‌المللی جذب کند. دو بازیکن زیر 21 سال خارجی هم به این جمع اضافه می‌شود. الان می‌بینید که العربی مارکو وراتی را از پاری‌سن‌ژرمن خریده، الدحیل کوتینیو را آورده و الاهلی نیز دراکسلر را جذب کرده. حضور این ستاره‌ها در کنار بازیکنان قطری، نکته‌های جالبی هستند که من اینجا دیده‌ام. وقتی اروپا کار می‌کردم اکثر بازیکنان در یک سطح بودند اما اینجا چنین شرایطی وجود ندارد. سطح بازیکنان با هم متفاوت است.
 همین مسأله کار شما را سخت نمی‌کند؟
سخت که نه اما سیستم مربیگری را باید تغییر بدهی تا موفق شوی. باید طوری در تمرین کار کنی که این اختلاف سطح جبران شود. اینجا روی ستاره‌های بین‌المللی خیلی حساب می‌شود. به همین دلیل باید روشی به کار بگیری تا بقیه بازیکنان بی‌انگیزه نشوند و در صورت نیاز بتوانند خواسته‌های کادرفنی را در زمین پیاده کنند. باید به لحاظ ذهنی روی آنها کار شود تا بتوان بهترین سود و استفاده را از فوتبال‌شان برد.
 شما در الشمال ستاره مشهوری ندارید؟
الشمال فصل قبل دهم شد و به همین دلیل بودجه آنچنانی در اختیار نداشت تا ستاره مشهوری جذب کند. تیم‌های دیگر پول بیشتری دارند و دست‌شان باز است تا بازیکنان خوبی در اختیار بگیرند. ما مجبوریم بازیکن ارزان‌تر بخریم و از آنها استفاده کنیم. از بازیکنان قطری هم باید بهترین بازی را بگیریم و همین چالش بزرگی محسوب می‌شود.
 البته تیم شما یک بازیکن باتجربه به نام امید ابراهیمی دارد.
امید بازیکن کاملی است. هم در کارهای تدافعی تبحر دارد و هم در هجوم به دروازه رقبا کمک‌مان می‌کند. امید بازیکنی است که در لیگ امسال، بیشترین نبردهای تن به تن را برده. ضمن اینکه رزومه خوبی در لیگ قطر دارد و همه از او تعریف و تمجید می‌کنند. او زودتر از من اینجا بوده و همه از او رضایت دارند. از طرفی هم بازیکن خوبی محسوب می‌شود و هم یک انسان فوق‌العاده.
 فکر می‌کنم اختلاف سنی شما با هم یک سال است. این موضوع کار تو را راحت می‌کند یا سخت؟
من 38 ساله هستم و امید 36 سال دارد. حدود دو سال با هم اختلاف سنی داریم. برای من اما این یک اتفاق معمولی است. چون مربیگری را در جوانی آغاز کردم، هر تیمی می‌روم چند بازیکن همسن من هستند یا حتی از من سن بیشتری دارند. با این موضوع خیلی غریبه نیستم و قبلاً هم تجربه‌اش کرده‌ام. بنابراین مشکلی از این بابت وجود ندارد.
 پس از حضور امید ابراهیمی در الشمال راضی هستی؟
خیلی خیلی. با او هر روز حرف می‌زنیم. گاهی اوقات از کشور ایران و لیگ برتر. می‌دانم امید سال‌ها در ایران بازی کرده. او نکته‌های خوبی از فوتبال ایران می‌گوید و من هم لذت می‌برم.
 از تو سؤال نکرده که چرا تا به حال هدایت تیمی ایرانی را برعهده نگرفته‌ای؟
طی چند ماهی که در الشمال کار می‌کنیم، من و امید روی کارمان تمرکز داریم. هر دو اما می‌دانیم که امکانش هست یک روز در ایران فعالیت کنیم. شاید امید یک روز برگردد و من هم برای اولین بار راهی لیگ ایران شوم.
 البته در روزهای گذشته و بخصوص بعد از حضور ابراهیمی در کلاس مربیگری، شایعه خداحافظی او از فوتبال هم منتشر شده. در این مورد چیزی نشنیده‌ای؟
امید 36 سال دارد اما واقعیتش مثل یک فوتبالیست 20 ساله بازی می‌کند. این را بعد از هر بازی در جی پی اس می‌بینیم. امید از همه بیشتر می‌دود و فکر نمی‌کنم بدنش حالا حالاها تحلیل برود. از طرفی این را می‌دانم که امید دوست دارد در اوج از فوتبال خداحافظی کند اما هنوز مانده تا به آن روز برسیم. او یک بازیکن حرفه‌ای است و در ماه‌های اخیر رفتاری از او دیده‌ام که این مسأله را اثبات می‌کند.
 چه رفتاری؟
ابراهیمی از همه زودتر به تمرین می‌آید. خودش اختصاصی کار می‌کند. وقتی به او نزدیک می‌شوی می‌توانی ببینی که زندگی حرفه‌ای دارد. او از جمله بازیکنانی است که طوری زندگی کرده که می‌تواند تا سال‌های بعد هم بازی کند و در فوتبال حرفه‌ای حضور داشته باشد.
 الان که تقریباً با قدرت تیم‌ها آشنا شده‌ای، فکر می‌کنی انتهای فصل الشمال در چه رتبه‌ای قرار بگیرد؟
خیلی خوشحال می‌شویم اگر بتوانیم در لیگ ستارگان بمانیم. حتماً می‌دانید که الشمال فصل قبل و تنها به‌دلیل تفاضل گل بهتر به پلی‌آف رفت و در لیگ ماند. این فصل هم باشگاه، مسئولان و ما کادرفنی و بازیکنان چنین هدفی داریم. فرقی هم نمی‌کند کجای جدول باشیم. هدف ما این است که در جدول بمانیم.
 کدام بازیکنان را در قطر بهتر از بقیه دیدی؟
اینجا بازیکنان فوق‌العاده‌ای حضور دارند. السد، الریان، الدحیل، الغرافه و العربی از ستاره‌های بزرگی در ترکیب خود سود می‌برند. مثلاً الغرافه بازیکنی به نام یاسین براهیمی دارد که فوق‌العاده است. الریان رودریگو را دارد که عضو تیم ملی اسپانیا است. الدحیل کوتینیو را آورده که همه می‌دانیم چه بازیکن بزرگی است. تمام تیم‌ها دو سه بازیکن خوب دارند که هر هفته باید یکی از آنها را ملاقات کنیم. ضمن اینکه حضور در لیگ ستارگان قطر به من هم در قامت یک مربی جوان کمک می‌کند تا تجربه بیشتری به دست بیاورم.
 چطور؟
مربیان مشهوری در لیگ ستارگان مشغول به کار هستند. الریان ژاردیم را روی نیمکت دارد که سال‌ها در موناکو حضور داشته و فصل قبل هم الاهلی را قهرمان لیگ امارات کرد یا گالتیه که در پاری‌سن‌ژرمن حضور داشت و چند هفته قبل هدایت الدحیل را برعهده گرفته است. برای من به‌عنوان مربی جذاب است که با آنها رقابت کنم و سطح و توانایی خودم را بسنجم.
 در مصاحبه‌های قبلی گفته بودی که درهای فوتبال ایران را به روی خودت نمی‌بندی. با حضور در قطر، کم کم به ایران نزدیکتر شده‌ای. باید منتظر حضورت در فوتبال ایران باشیم؟
دقیقاً. نزدیکتر و نزدیکتر آمده‌ام. از پنجره اتاقم می‌توانم خلیج فارس را ببینم. دیگر نزدیکتر از این نمی‌شد. شاید هم این اتفاق در سال‌های بعد رخ بدهد.
 قراردادت با الشمال تا چه زمانی است؟
یک‌ساله است و پایان فصل تمام می‌شود.
 در این مدت پیشنهادی از ایران هم به دستت رسیده؟
فقط در حد حرف بوده اما هیچ‌وقت رسمی نشده. حالا ببینیم در آینده چه می‌شود. فعلاً که تمرکزم روی موفقیت با الشمال است.

 

جستجو
آرشیو تاریخی