صفحات
 • صفحه اول
 • مدیریت فوتبال
 • زیر چاپ
 • استقلال
 • منهای فوتبال
 • ورزش جهان
 • فوتبال ایران
 • پرسپولیس
 • پرونده
 • لژیونر
 • صفحه آخر
شماره هفت هزار و سیصد و چهار - ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲
روزنامه ایران ورزشی - شماره هفت هزار و سیصد و چهار - ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ - صفحه ۴

از مهدی‌پور و حردانی و جلالی تا غلامی و نیک نفس

سقوط ملی‌پوشان دیروز

حمیدرضا عرب
روزنامه نگار

با توجه به عملکرد استقلال در فصل جاری نباید توقع داشت از ترکیب این تیم بازیکنان آن چنانی در جام ملت‌های آسیا در ترکیب اصلی بازی کنند. گرچه تا دی ماه که زمان برگزاری این بازی‌ها است فاصله کمی باقی نمانده اما قطعاً سرمربی تیم ملی از همین روزها به‌دنبال چیدمان ذهنی نفرات مورد نظر خود در جام ملت‌های آسیا است و حتی به تاکتیک‌هایی که قصد دارد در این تورنمنت پیاده کند نیز فکر خواهد کرد.
موفقیت در جام ملت‌های آسیا سال‌ها است برای فوتبال ایران تبدیل به یک آرزوی بعید شده و بعد از سومی که در زمان مربیگری برانکو برای فوتبال ایران به دست آمد، موفقیت چشمگیری نصیب فوتبال ایران نشد.
تردیدی نیست در جام ملت‌های آتی نیز سرمربی تیم ملی به‌دنبال بازی گرفتن از بهترین‌های فوتبال ایران خواهد بود و بدون تعصبات رنگی تیمش را مقابل رقبا قرار خواهد داد تا شاید طلسم 50 ساله ناکامی در جام ملت‌های آسیا شکسته شود. با پیش‌شرط هیچ بعید نیست که در ترکیب آینده تیم ملی شاهد کاهش تعداد ملی‌پوشان استقلال هم باشیم و تیم ملی با کمترین چهره استقلالی مقابل رقبای خود قرار بگیرد.
در میان بازیکنان فعلی استقلال یکی، دو مهره هستند که احتمال حضورشان در ترکیب اصلی می‌رود. محمد محبی و روزبه چشمی که در ترکیب استقلال لیگ بیست و دوم نیز روند کم فراز و نشیبی داشتند، می‌توانند جزو آن دسته بازیکنانی باشند که سرمربی تیم ملی روی آنها برای موفقیت در جام ملت‌های آسیا حساب کرده است. در کنار این دو بازیکن مهدی قایدی نیز اگر روند رو به رشد خود را حفظ کند، شانس‌هایی خواهد داشت اما بدون تعارف تعدد مهاجمان بین‌المللی شاید حتی موجب حذف نام این بازیکن از فهرست نهایی هم بشود اما تردیدی نیست اگر قایدی به درخشش ادامه دهد، امیر قلعه‌نویی را وسوسه خواهد کرد تا از او در ترکیب اعزامی به جام ملت‌های آسیا بهره بگیرد.
اما پرداخت به این سؤال که چرا استقلال نماینده‌های آنچنانی در تیم ملی ندارد ما را متوجه نام بازیکنانی می‌کند که پیش از این در فهرست مدعوین دیده می‌شدند اما به‌دلیل افتی که در ماه‌های اخیر داشته‌اند اقبال بسیار کمی برای رسیدن به پیراهن تیم ملی خواهند داشت.
امروز سید‌حسین حسینی در نقطه‌ای است که حتی احتمال دارد به دایره بازیکنانی که از فهرست تیم ملی حذف خواهند شد نزدیک شود. گرچه عملکرد حسینی در فصل جاری فاجعه‌بار نبوده و او کلین شیت‌های متعددی داشته و عقبه قابل توجهی هم دارد، اما آنچه ممکن است شماره یک استقلال را از رسیدن به لیست نهایی تیم ملی دور کند، درخشش دیگر هم‌پست‌هایش در فصل جاری است. حسین پورحمیدی و حتی پیام نیازمند شرایط مطلوب‌تری را در لیگ جاری رقم زده‌اند و به همین دلیل جایگاه سید‌حسین در تیم ملی عمیقاً تهدید می‌شود.
با این حال حسینی همچنان از اقبال پوشیدن پیراهن تیم ملی برخوردار است و به‌دلیل بازی در جام جهانی قطعاً امیر قلعه‌نویی را وسوسه خواهد کرد و شاید در نهایت بازهم شاهد حضور این دروازه‌بان در جام ملت‌ها باشیم اما درباره برخی بازیکنان که پیش‌تر سابقه دعوت به تیم ملی را داشتند می‌توان با قاطعیت گفت که جایگاه خود را در فهرست تیم ملی به کلی از کف داده‌اند و بعید است با توجه به عملکرد خود در فصل جاری جایی در فهرست تیم ملی داشته باشند.
عارف غلامی که در زمان اسکوچیچ بیشترین آمار دعوت به تیم ملی را داشت، یکی از همین بازیکنان است. غلامی که حتی بسیاری معتقدند پیراهن استقلال به تنش گشاد است به طور حتم دیگر رنگ پیراهن تیم ملی را نخواهد دید. زبیر نیک‌نفس هم که در دوران مربیگری اسکوچیچ سابقه دعوت به تیم ملی را داشت، همین وضعیت را دارد. البته غیبت‌های او در ترکیب استقلال ناشی از مصدومیت است و نیک‌نفس هرگاه به بازی گرفته شده، عملکرد مطلوبی از خود به جا گذاشته اما تعدد بازیکن در پست او شانسش را در تیم ملی به حداقل می‌رساند. صالح حردانی هم که تا قبل از اعزام تیم ملی به جام جهانی جزو مدعیان بود، به‌دلیل قرار گرفتن در سایه کوین یامگا و دقایق طولانی نیمکت‌نشینی از فهرست تیم ملی فاصله گرفته ضمن اینکه در پست او صادق محرمی و رامین رضاییان وضعیت بسیار ایده‌آل‌تری دارند. ابوالفضل جلالی نیز برای دعوت به تیم ملی باید منتظر فصل جدید باشد. او به طور قطع با عملکردی که در لیگ جاری به جا گذاشت اقبالی برای حضور در فهرست تیم ملی نخواهد داشت اما شاید بازی‌ فصل جدید بتواند سرنوشت او را در تیم ملی تغییر دهد. البته در میان بازیکنانی که تیم ملی را از دست خواهند داد باید به‌نام مهدی‌پور نیز اشاره داشت که در فصل جاری به‌دلیل مصدومیت‌های مکرر دقایق آنچنانی در ترکیب استقلال حضور نداشت و بالطبع این وضعیت جایگاه او را در تیم ملی هم به مخاطره خواهد انداخت.
تکمله: جعفرسلمانی نیز درگذشته ملی‌پوش بود اما این بازیکن به‌دلیل دقایق قابل توجهی که در ترکیب استقلال قرار داشته، احتمال دارد از سوی امیر قلعه‌نویی به تیم ملی فراخوانده شود. درباره این بازیکن نمی‌توان با قطعیت گفت که حذف شده است.

جستجو
آرشیو تاریخی