printlogo


کد خبر: 248816تاریخ: 1401/4/2 00:00
اسکوچیچ تار و پود ما را شناخته


فرامرز ظلی
فوتبال یک جامعه بزرگ در دنیاست و الفبای خاص خودش را دارد. فوتبال ما هم در آسیا صاحب کسوت است و با جوان‌هایی که امروز نام ایران را در اقصی نقاط دنیا مطرح کرده‌اند پیش می‌رود، اما انگار از این چیزها درس و نتیجه‌ای نمی‌گیریم. معتقدم آقای اسکوچیچ در شرایطی تیم ملی را تحویل گرفت که با دانش خود توانست نتایج لازم را بگیرد. نمی‌توان گفت او فقط روی نیمکت نشست و توپ‌ها همین‌طور به گل رفت. سرمربی تیم ملی زحمت کشیده و دانش خود را به بازیکنان منتقل کرده است.
یکی از اشکال‌های ما تابلو بازی است و همه دنبال تابلو بازی هستند. دنبال اینکه بگویند رزومه فلان کس این‌طور است و فلان مربی رزومه ندارد. ما چه نتیجه‌ای از این کارها گرفتیم؟ فوتبال ملی ما در مرحله‌ای است که در دنیا آن را می‌شناسند و با یک مقدار امنیت بهتر، دور شدن از شعار و با عمل می‌توانیم کارهای بزرگی انجام دهیم. من به این تیم با حضور اسکوچیچ و با همین وضعیت که تیم ملی دارد، به نتیجه گرفتن در جام جهانی خوش‌بین هستم.
اکنون زمان عوض کردن اسکوچیچ نیست، چون او شخصیتی است که تار و پود ما را شناخته و توانسته است با این بازیکنان نتیجه بگیرد. او اتمسفر روحی و روانی ما را هم می‌شناسد و از نظر فنی نیز به اندازه خودش دانایی دارد. الان هم زمانی نیست که بخواهیم این فرد را با زحمتی که برای تیم ملی کشیده است، تغییر بدهیم. اگر مسأله آنهایی که می‌خواهند اسکوچیچ تغییر کند فقط شعار و تابلو بازی باشد، بله این کار راحت انجام می‌شود، اما فوتبال شعار و تابلو بازی نیست.
اصلاً با بازگشت کی‌روش موافق نیستم. او آینه‌ای داشت که فقط خودش را می‌دید و زرنگی‌های حرفه‌ای خودش را داشت. سوابق زیادی در فوتبال داشت، اما یکی از اشکالات بزرگ او این بود که هیچکس را قبول نمی‌کرد. یک زمان کار مطلقی است که فقط یک نفر همه چیز را می‌داند و کسی نمی‌تواند دخالت کند، اما فوتبال این‌طور نیست و کی‌روش خودش را دانای کل می‌دانست. دانایی داشت، اما نه اینکه فقط او دانا باشد و بقیه نه. اگر هم کسی یک کلمه انتقاد می‌کرد، بلافاصله خشمگین می‌شد و توهین می‌کرد.
آنطور که تیم ملی را با اسکوچیچ دیدم، او یک مربی با بار فنی مناسب است و به اندازه خودش فوتبال را می‌فهمد. از طرفی معتقدم در جام جهانی با همین وضعیت و همین تیم، می‌توانیم نتیجه خوبی بگیریم.
 


Page Generated in 0.0036 sec