printlogo


کد خبر: 237951تاریخ: 1400/9/4 00:00
تنها راه ماندن وزنه‌برداری در المپیک
رعایت ۳ شرط مهم IOC

کمیته بین‌المللی المپیک سه شرط را برای وزنه‌برداری در نظر گرفته که در صورت عملی شدن آنها، سایه حذف از المپیک می‌تواند از روی سر این رشته برداشته شود. 
کمیته بین‌المللی المپیک قرار است در تاریخ ۲۹ ژانویه تا اول فوریه ۲۰۲۲ (۹ تا ۱۲ بهمن) رشته‌های حاضر در بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ را تأیید نهایی کند. وزنه‌برداری با توجه به رسوایی‌های دوپینگ و فسادهای مالی که داشته و مهم‌تر اینکه مسئولان آن در این فساد‌ها دست داشته‌اند، در بحرانی‌ترین شرایط خود به سر می‌برد. 
اولتیماتوم‌ کمیته بین‌المللی المپیک هم باعث شده این رشته برای حضور در بازی‌های المپیک۲۰۲۴ کاملاً بر لبه تیغ قرار داشته باشد و خطر حذف از المپیک همچنان این رشته با قدمت را تهدید می‌کند. نکته مهم این است که کمیته بین‌المللی المپیک سه شرط اساسی برای وزنه‌برداری گذاشته تا در المپیک باقی بماند. 
اولین شرط آن ایجاد مدیریت جدید در فدراسیون جهانی است. شرط دوم پاک بودن این رشته در بازی‌های المپیک توکیو بود و شرط سوم تغییر پرسنل است تا افرادی که قبلاً در دوران فساد فدراسیون جهانی در رأس کار بودند، دوباره امور را به دست نگیرند. 
فدراسیون وزنه‌برداری در حال حاضر نتوانسته تمام شروط کمیته بین‌المللی المپیک را عملی کند و حتی اکنون بحث این مطرح شده که احتمالاً انتخابات آن به تعویق بیفتد.
با توجه به مدت زمان کمی که باقی مانده تا IOC مهر تأیید نهایی روی رشته‌ها المپیک ۲۰۲۴ بزند، وزنه‌برداری روزهای حساسی را پیش رو دارد و اگر شروط را عملی نکند، ممکن است مجبور به وداع با المپیک شود. 
انتخابات فدراسیون جهانی قرار بود اواخر آذر در تاشکند ازبکستان برگزار شود اما هنوز کاندیداها تأیید صلاحیت و معرفی نشده‌اند. از این رو این احتمال وجود دارد که انتخابات به اواخر ماه ژانویه ۲۰۲۲ موکول شود. 
پیش از این نیز قرار بود انتخابات قبل از المپیک توکیو برگزار شود و حتی ثبت‌نام‌ها انجام شد اما کمیته بین‌المللی المپیک به ماجرا ورود کرد و این اتمام حجت را با وزنه‌برداری داشت که اول باید اساسنامه اصلاح شود و سپس انتخابات برگزار شود.

Page Generated in 0.0043 sec