printlogo


کد خبر: 236061تاریخ: 1400/7/22 00:00
از راه‌اندازی دیرهنگام تا علاقه‌مندان زیاد
صدقی: هاکی روی یخ رشته پولدارها نیست

هاکی روی یخ ورزشی برای پولدارها یا برای عموم جامعه؟ این مهم‌ترین سؤال در نشست خبری مسئولان انجمن اسکیت بود. نشستی که به مناسبت اعزام تیم‌های پسران و دختران از ایران به مسابقات امارات برگزار شد اما در حاشیه این نشست همه به دنبال رسیدن به جواب این سؤال بودند که این ورزش از سوی کدام قشر جامعه مورد توجه قرار می‌گیرد؟
کاوه صدقی، رئیس انجمن اسکیت هاکی روی یخ در پاسخ به این سؤال، جواب جالب توجهی را ارائه کرد که شاید نشان‌دهنده دلیل اصلی عمومی نبودن این رشته هم باشد: «خیلی دیر این ورزش در ایران راه‌اندازی شد. 111 سال بعد از راه‌اندازی فدراسیون جهانی هاکی، این رشته را در ایران راه‌اندازی کردیم که آن هم به واسطه ایجاد پیست یخ بازار بزرگ بود. هدف اصلی از حضور در این رویداد، کسب آمادگی برای مسابقات جهانی در قرقیزستان و همچنین مسابقات آسیایی در اردیبهشت سال آینده است. کاپ امارات توسط یک گروه روسی برگزار می‌شود. ما قبلاً یک بار در این تورنمنت با حضور بازیکنان خارج از کشور شرکت کردیم که تیم به مقام سوم رسید اما در این دوره با بازیکنان داخلی شرکت می‌کنیم و هدف‌مان کسب تجربه و آمادگی برای جام جهانی قرقیزستان است.»
این توضیحات صدقی هنوز حاضران را به جواب اصلی نرسانده بود که چرا بعد از 111 سال این ورزش راه‌اندازی شده؟ در ایران قبلاً پیست یخی وجود داشته و شاید هنوز هم مجموعه 12 هزار نفری آزادی تهران این پیست را داشته باشد و احتمالاً در گذشته هم این ورزش در ایران فعال بوده و شاید به سرنوشت بوکس که در اوایل انقلاب تعطیل شده بود، دچار شده است اما چرا این ورزش در این سال‌ها مورد توجه قرار نگرفت و چرا فقط یک قشر خاصی می‌توانند به آن ورود کنند؟ صدیقی این را به گران بودن این ورزش مربوط نمی‌داند: «یک ریال هم بودجه برای اعزام از وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک نگرفته‌ایم و با اسپانسر به امارات می‌رویم. هاکی روی یخ، ورزش پولدارها نیست و بیشتر نفرات از جنوب تهران و همچنین سایر شهرها هستند که ساعت‌ها تلاش می‌کنند تا در این رشته فعالیت داشته باشند. هزینه تجهیزات این رشته یک گرفتاری بزرگ برای ورزشکاران این رشته است. شاید هاکی روی یخ در دنیا رشته گرانی باشد اما در ایران شرایط متفاوت است و اگر استعدادی را پیدا کنیم، به طور کامل حمایت می‌کنیم.»
حتی در کشتی که ورزش ملی هم هست اینچنین وعده‌ای را نمی‌دهد اما در هاکی روی یخ می‌گویند اگر استعداد این ورزش وجود داشته باشد کامل مورد حمایت است و این یعنی اینکه هزینه‌های این ورزش به شدت کاهش پیدا می‌کند. او در ادامه به مسابقات دبی هم اشاره کرد و از وضعیت تیم ایرانی حاضر در این مسابقات گفت: «تیم ایران در بخش آقایان با تیمی از روسیه و یک تیم به نام «آل استارز» همگروه است. تیم بانوان هم با روسیه و امارات بازی می‌کند. سطح مسابقات بسیار بالا است، ما هم به همین دلیل در این تورنمنت شرکت می‌کنیم. ما الان در پایین‌ترین سطح در این رشته هستیم. هر چقدر که در مسابقات مختلف شرکت کنیم، قطعاً بالاتر خواهیم آمد. خوشبختانه توسعه این رشته سرعت خوبی دارد، به طوری که در مشهد و کیش پیست‌های یخ در حال ایجاد است.»

Page Generated in 0.0036 sec