printlogo


کد خبر: 230609تاریخ: 1400/3/19 00:00
این من هستم؛ «دراگان اسکوچیچ» سرمربی تیم ملی ایران

وقتی گل سوم زده شد به سمت دوربین دوید و روبه‌روی آن خوشحالی کرد تا خیلی چیزها را اثبات کند. اینکه تیمش توانست؛ اینکه کارشکنی‌ها هم جلوی موفقیت ایران را نگرفت و البته مهم‌تر از همه اینکه او (دراگان اسکوچیچ) سرمربی تیم ملی فوتبال ایران است.
حتی تا قبل از شروع نیمه دوم بازی دیشب (دوشنبه) هم جایگاه چندان سفت و محکمی بین علاقه‌مندان به تیم ملی فوتبال ایران نداشت. بعضی‌ها بر این باور بودند که حتی اگر تیم ملی در این مرحله موفق به صعود شود باید در دور بعدی با یک سرمربی جدید قرارداد امضا کنیم. با این وجود دراگان، در نیمه دوم جواب خیلی‌ها را داد و با صدای بلند به همه اعلام کرد که نفر اول کادر فنی تیم ملی فوتبال ایران، اوست.
قرار است با همین یک برد جایگاه اسکوچیچ را بیش از حد بالا ببریم. نه! در این گزارش صرفاً قصد داریم بگوییم که اسکو موفق شد حضورش در تیم ملی را رسماً اعلام کند. او موفق شد کاری را انجام دهد که بلاژویچ، برانکو، قطبی، دایی، کی‌روش و ویلموتس موفق به انجامش نشده بودند و آن هم بردن بحرین در خاک بحرین بود. شاگردان اسکوچیچ بحرینی را از پیش‌رو برداشتند که در ۲۳ بازی قبلی با سرمربی پرتغالی‌اش فقط سه شکست را متحمل شده بود و در مسابقات مقدماتی جام جهانی نباخته بود و تنها یک بار دروازه‌اش گشوده شده بود.
ایران در بازی برابر بحرین با آرایش ۲-۴-۴ خطی به میدان آمد اما نمایش نه چندان خوب احسان حاج‌صفی خیلی زود باعث شد تا سیستم به ۲-۳-۱-۴ تغییر کند و وحید امیری به مرکز زمین بیاید. این تغییرات در بین دو نیمه ادامه داشت و میلاد محمدی، یکی از ناآماده‌ترین بازیکنان ما جای خود را به سامان قدوس داد تا اتفاق کلیدی مسابقه رخ بدهد. هیچ‌کس فکر نمی‌کرد قدوس اولین تعویض اسکوچیچ باشد. همه ذهن‌ها روی مهدی ترابی، مهدی قایدی، ‌کریم انصاری‌فرد، کاوه رضایی و حتی علیرضا جهانبخش پرسه می‌زد و حضور شماره ۱۴ درون میدان معادله‌ها را به هم ریخت. سامان آمد تا فاز هجومی تیم جان بگیرد. در ادامه همکاری بین سردار و طارمی هم جواب داد و ما طبق برنامه به عمق دفاع بحرین رسیدیم و دروازه‌شان را ۲ بار باز کردیم و چند بار هم توپ‌های‌مان به گل تبدیل نشد.
مرتضی پورعلی‌گنجی، سعید عزت‌اللهی، مهدی ترابی و مهدی قایدی دیگر تعویضی‌های ما در این مسابقه بودند. همگی به خوبی جواب دادند و در دقایقی که در زمین بودند وظایف خود را به نحو احسن انجام دادند و پشت این تغییرات مثبت دراگان اسکوچیچ حضور داشت که با تیمی قوی، نسبت به اتفاقات بازی منفعل نبود و مانند دیدار با هنگ‌کنگ گره بازی را با تغییر در داخل و بیرون از زمین باز کرد. اسکوچیچ با این خاصیت باارزش بود که ورق را برگرداند و بحرین را به ستوه آورد. او نسبت به تصمیمات ابتدایی خود مومن نبود و وقتی شرایط جدیدی را در زمین دید؛ دست به تغییر زد و همین تغییرات ما را به موفقیت رساند. حالا دراگان در پنج بازی، پنج پیروزی را به دست آورده است. ایران بعد از مدت‌ها در یک بازی رسمی موفق شد کلین‌شیت کند. در رده دوم جدول گروه سوم قرار داریم و شانس خوبی برای صعود پیش روی‌مان وجود دارد. ما تیمی را به راحتی آب خوردن شکست دادیم که اسکوچیچ گفته بود مثل کف دست می‌شناسدش. تیم ما در مقابل بحرینی به برتری سه بر صفر رسید که ۲ سال قبل به آن یک بر صفر باخته بود و مشخص شد حتی در صورت داشتن یک تیم پرستاره هم نیاز است تا یک مربی کاربلد و فنی بالای سر تیم حضور داشته باشد. اسکوچیچ به همه اثبات کرد شایستگی نشستن روی این نیمکت را دارد و لایق احترام و باور بیشتری از سوی مردم و رسانه‌ها است. حالا او و تیمش در مسیر درستی قرار دارند و مردم هم پشت سرشان تمام قد ایستاده‌اند.
(این مطلب پیش‌تر در خبرگزاری ایرنا متتشر شده است)
 

Page Generated in 0.0038 sec