printlogo


کد خبر: 230608تاریخ: 1400/3/19 00:00
تیم ملی، از ذوق‌زدگی تا خودباوری
بازگشت اعتبار

سرمقاله
فرشاد کاس‌نژاد   @Farshadcasnejad
 
ذوق‌زدگی در شب پیروزی ایران مقابل بحرین رفتاری طبیعی است اما فردای آن شب، ذوق‌زدگی باید به باور برای پیروزی‌های بعدی تبدیل شود. کامبوج و سپس عراق منتظرند. ما هنوز صعود نکرده‌ایم و فراموش نکنیم که در آستانه حذف زودهنگام از جام جهانی ۲۰۲۲ قطر بودیم. این تلخ است اما گریزی از یادآوری‌اش نیست، حتی اگر در قلب خود به اطمینان برای صعود رسیده باشیم.
صعود ایران از این گروه فرصت خوبی برای بازیابی شخصیت تیم ملی است. این بازی‌ها را اگر با موفقیت پشت سر بگذاریم، برمی‌گردیم به جایی که دیگر اینچنین نسبت به موقعیت تیم ملی نگران و بدبین نباشیم. آن روز بعد از صعود، روز رسیدن به تصمیمات بهتر بر اساس قضاوت‌های دقیق‌تر برای آینده است.
تیم دراگان اسکوچیچ مقابل بحرین برای اولین بار سنجیده شد، تیمی که در دست ساخت است اما مهم‌ترین بازی‌ها را پشت سر می‌گذارد. این پروژه بازسازی تیم با سرمربی جدید می‌توانست در اردوها و بازی‌های تدارکاتی انجام شود اما فارغ از این بحث‌ها، آنچه بازی به بازی در تیم ملی می‌گذرد، از نگرانی‌ها کم می‌کند و به امیدها افزوده است.
تیم ملی سامان قدوس را دوباره پیدا کرده، مهدی طارمی و سردار آزمون را دوباره باور کرده و به وحید امیری که دچار مصدومیت شد، بیش از هر بازیکنی نیاز دارد. تیم ملی با احمد نوراللهی یاری مؤثر دارد و درباره سعید عزت‌اللهی می‌داند که همیشه استاندارد بازی‌اش را حفظ می‌کند. تیم ملی هر دم می‌تواند قایدی را پدیده خود بداند. این تیم البته هنوز در دفاع و دروازه سنجیده نشده و هنوز نمی‌دانیم با چه میزان آمادگی علیرضا بیرانوند مواجهیم یا نمی‌دانیم ترکیب شجاع خلیل‌زاده و محمدحسین کنعانی‌زادگان بهترین ترکیب است یا نه. همه اینها اما در آستانه بازی با عراق می‌تواند امیدها و نگرانی‌هایی را بسازد اما بازی با کامبوج یک فرصت دیگر است تا تیم ملی نفس بگیرد و سراغ عراق برود.
فارغ از احتمالات صعود به عنوان تیم دوم گروه، ما چاره‌ای نداریم جز اینکه به پیروزی مقابل عراق فکر کنیم تا هیچ ریسکی را نپذیریم. این پیروزی نیاز فوتبال ما برای صعود و نیاز فوتبال ما برای خودباوری است.
از یاد نبریم که پیش از بازی با بحرین چه بلبشویی بود و چه میزان نگرانی برای همین بازی وجود داشت اما طی بازی، تیم ملی تسلط خود را نشان داد و با ۳ گل هم به پیروزی رسید. بخش مهمی از آن نگرانی پیش از بازی، به موقعیت ایران در جدول مربوط بود، نه به قدرت فنی بحرین. ویژگی پیروزی ایران مقابل بحرین حالا این است که آن خاطرات تکراری بازی با بحرین و ماجرای لوث کشک‌بادمجان دوره میروسلاو بلاژویچ فراموش می‌شوند و تیم ملی دوباره می‌فهمد که برای پیروزی مقابل بحرین، داستان آنچنان پیچیده نیست. اعتبار باز کردن این گره را به اسکوچیچ هم می‌دهیم که مربی هوشمندی مقابل بحرین بود. بازی با کامبوج و عراق را که با موفقیت پشت سر بگذاریم، برگ تازه‌ای از داستان صعود به جام جهانی برای تیم ملی باز می‌شود، داستان به مراحل حساس می‌رسد و این شروع بازی است. یک بازی بزرگتر که تازه باید برایش مجهز شد.
 

Page Generated in 0.0039 sec