printlogo


کد خبر: 230566تاریخ: 1400/3/19 00:00
خبر

 کیمیا علیزاده و 4 ایرانی دیگر در تیم پناهندگان المپیک
 کمیته بین‌المللی المپیک اسامی تیم ۲۹ نفره پناهندگان در المپیک توکیو را اعلام کرد که طبق این اعلام، 5 ورزشکار ایرانی در این ترکیب حضور دارند.29 ورزشکار در 12 رشته ورزشی و از 13 کمیته ملی المپیک میزبان (NOCs) عضو تیم المپیک پناهندگان المپیک توکیو 2020 خواهند بود.
هیأت اجرایی کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) ترکیب این تیم 29 نفره را اعلام کرد که 5 نفر از آنها ایرانی هستند. سعید فضل‌الله در کایاک یک نفره از آلمان، هامون درفشی‌پور در کاراته از کانادا، جواد محجوب در جودو از کانادا، دینا پوریونس در تکواندو از هلند و کیمیا علیزاده در تکواندو از آلمان، ورزشکارانی با اصلیت ایرانی در تیم پناهندگان هستند. این ورزشکاران از بین ورزشکاران پناهنده‌ای که هم‌اکنون توسط IOC از طریق برنامه بورسیه‌های المپیک برای ورزشکاران پناهنده پشتیبانی می‌شوند، انتخاب شده‌اند.
 
شطرنج با 3 سهمیه 
در جام جهانی روسیه
با اختصاص تک سهمیه جهانی غرب آسیا به ایران، تعداد سهمیه‌های شطرنج کشورمان برای حضور در مسابقات جام جهانی روسیه به سه سهمیه افزایش یافت.
سهمیه جدید شطرنج ایران برای حضور در مسابقات جام جهانی روسیه توسط احسان قائم‌مقامی و به واسطه قهرمانی در مسابقات شطرنج قهرمانی غرب آسیا به دست آمد.این رقابت‌ها پس از ۷ دور رقابت آنلاین بین ۲۳ شرکت کننده، شامگاه دوشنبه در حالی به پایان رسید که هر سه نماینده کشورمان رده‌های اول تا سوم جدول رده‌بندی را به خود اختصاص دادند. در پایان این رقابت‌ها احسان قائم‌مقامی و آرین غلامی هر دو صاحب ۶ امتیاز شدند اما قائم‌مقامی به دلیل پوئن‌شکنی بهتر در رده نخست ایستاد تا غلامی دوم شود. پویا ایدنی هم با 5/5 امتیاز بالاتر از نمایندگان عراق و سوریه در رده سوم ایستاد. مسابقات شطرنج قهرمانی غرب آسیا تنها یک سهمیه برای جام جهانی داشت. بدین ترتیب قائم‌مقامی به واسطه قهرمانی در این رقابت‌ها تک سهمیه جهانی را از آن خود کرد.با کسب سهمیه حضور در جام جهانی توسط احسان قائم‌مقامی، تعداد سهمیه‌های شطرنج ایران برای شرکت در این رقابت‌ها به سه سهمیه افزایش یافت.پیش از این سید محمد امین طباطبایی به واسطه کسب عنوان چهارمی در مسابقات قهرمانی آسیا صاحب سهمیه جهانی شده بود. پرهام مقصودلو هم این سهمیه را از طریق قهرمانی در مسابقات لیگ کشوری به دست آورده بود.با این حساب شطرنج ایران با سه نماینده در جام جهانی روسیه شرکت می‌کند. این رقابت‌ها اواخر تیرماه به میزبانی سوچی روسیه برگزار می‌شود.
 
ارسال نام 4 وزنه‌بردار برای تأیید سهمیه‌های توکیو
المپیکی‌های وزنه‌برداری 21 خرداد مشخص می‌شوند
ایران در اولین مرحله تأیید سهمیه‌های وزنه‌برداری نام چهار نفر را به فدراسیون جهانی ارسال کرده است؛ 4 وزنه‌برداری که قرار است دو نفرشان صاحب سهمیه ورودی به بازی‌های المپیک توکیو شوند.پس از پایان مسابقات گزینشی المپیک وزنه‌برداری، فدراسیون جهانی وارد مرحله انتخاب وزنه‌برداران واجد شرایط برای حضور در المپیک شده است. بر این اساس، در مرحله اول باید وزن المپیکی وزنه‌بردارانی که در مسابقات گزینشی المپیک در بیش از یک وزن شرکت کرده‌اند، مشخص شود. مهلت انتخاب وزن نفرات روز گذشته به پایان رسید. به همین دلیل کمیته ملی المپیک اسامی وزنه‌برداران را تأیید و برای فدراسیون جهانی ارسال کرد. وزنه‌برداری ایران در این مرحله نام چهار وزنه‌بردار و وزن آنها را اعلام کرده است. علی داودی در 109+ کیلوگرم، علی هاشمی در 109 کیلوگرم و نهایتاً سهراب مرادی و کیانوش رستمی در دسته 96 کیلوگرم نفراتی هستند که نامشان ارسال شده است. علی میری هم در این لیست قرار داشت که روز گذشته نام او حذف شد. با توجه به اینکه فدراسیون جهانی هنوز پاسخ رسمی نسبت به لحاظ کردن امتیاز مسابقه گزینشی المپیک سوییس به مجموع امتیازات کیانوش رستمی نداده است، بنابراین فعلاً نام او نیز رد شده است تا بعد از آن فدراسیون جهانی تکلیف را مشخص کند. در مورد سهراب مرادی نیز نام او رد شده تا اگر کشورهایی که وزنه‌برداران‌شان واجد شرایط هستند به هر دلیلی از رنکینگ خارج شوند، این شانس را داشته باشد که در صورت این اتفاق، سهمیه بگیرد.فدراسیون جهانی طبق اطلاعیه‌ای که روی سایت خود قرار داده است در 11 ژوئن (21 خرداد) رنکینگ نهایی وزنه‌برداری را اعلام می‌کند و سهمیه‌های نهایی را به اطلاع کمیته ملی المپیک کشورها می‌رساند.
 

Page Generated in 0.0038 sec