printlogo


کد خبر: 228806تاریخ: 1400/2/13 00:00
تغییرات دومینو‌وار در بوندس‌لیگا
فوتبال آلمان و یک پوست‌اندازی تازه

رسول مجیدی     @Rasoulmajidi

اگر به شما بگویند قرار است روزی بایرن مونیخ -باشگاهی که همیشه به گرفتن تصمیمات صبورانه، اندیشمندانه و ورزشی شهره بود و مدیرانی دارد که هر کدام از اسطوره‌های باشگاه هستند- تصمیم بگیرد یک جوان ۳۳ ساله که در زندگانی‌اش هیچ جامی را نبرده سرمربی باشگاه کند، چه حسی پیدا می‌کنید؟ باورتان می‌شود؟
آنهایی که این روزها فوتبال آلمان را دنبال می‌کنند خوب می‌دانند که هفته پیش این اتفاق رخ داد. یولیان ناگلزمان ۳۳ ساله جانشین هانسی فلیکی شد که فصل پیش ۶گانه را برای باشگاه باواریایی به ارمغان آورد. آیا کسی تعجب کرد؟ نه. دنیا دارد عوض می‌شود و همه چیز خیلی سریع تغییر می‌کند. فوتبال مدرن حالا کهنه شده و نیاز به فوتبالی مدرن‌تر است.
ناگلزمان در رده بزرگسالان هیچ جامی نبرده است اما نتایجش همیشه درخشان بوده. با تیم تازه تأسیس لایپزیگ تا آستانه رسیدن به فینال لیگ قهرمانان فصل پیش هم رفت. امسال هم فقط از بایرن مونیخ کمتر امتیاز گرفته. قبلاً با تیم بسیار کوچک هوفنهایم به لیگ قهرمانان رسید و این روزها مکتب خودش را در دنیا پرآوازه کرده.
دستیاران سابق او حالا برای خودشان کسی هستند. پیگرینو ماتراتزوی آمریکایی در فصل ۱۹-۲۰۱۸ کمک ناگلزمان در هوفنهایم بود و از سال ۲۰۱۹ سرمربی اشتوتگارت شد. او فصل پیش اشتوتگارت را به بوندس‌لیگا ۱ برگرداند و این فصل هم بسیار خوب نتیجه گرفته و در نیمه بالایی جدول است.
تغییرات جالب توجه در فوتبال آلمان به همینجا ختم نمی‌شود. در فوتبالی که همیشه به داشتن ثبات معروف بوده اتفاق عجیبی دارد می‌افتد. ۶ تیم از ۷ تیم بالای جدول بوندس‌لیگا قرار است سال دیگر با سرمربی جدید پا به میدان بگذارند! همه جا سرمربیان تیم‌های پایین جدولی راحت تغییر می‌کنند و در آلمان بالای جدولی‌ها دستخوش تغییرات شده‌اند که البته بیشتر آن دومینووار بوده.
هانسی فلیک سرمربی تیم قهرمان قرار است بعد از یورو هدایت تیم ملی آلمان را برعهده بگیرد. جای خالی او به ناگلزمان رسیده که سرمربی تیم دوم جدول است. هدایت لایپزیگ بعد از ناگلزمان قرار است به خسه مارش آمریکایی برسد. او حالا سومین سرمربی آمریکایی در بوندس‌لیگا می‌شود (بعد از واگنر که هدایت شالکه را برعهده داشت و ماترازو که در اشتوتگارت است). مارش در حال حاضر سرمربی تیم خواهر خوانده لایپزیگ یعنی ردبول سالزبورگ است. او پیش‌تر در لایپزیگ کمک مربی بوده و زمانی هم در دیگر تیم کمپانی ردبول یعنی نیویورک ردبول آمریکا سرمربی بوده است. خلاصه مارش حسابی با ساختار باشگاه ردبول آشناست و از فصل بعدی وظیفه دارد ناگلزمان و بایرن مونیخ را به چالش بکشد.
آینتراخت فرانکفورت تیمی که این فصل فوق‌العاده نتیجه گرفته و نزدیک به سهمیه لیگ قهرمانان است هم با تغییرات رو به رو خواهد شد و قرار است آدی هوتر از این تیم به گلادباخ برود. گلادباخی که سرمربی‌اش مارکو رز قرار است از فصل دیگر روی نیمکت دورتموند بنشیند! بایرلورکوزن هم فعلاً با مربی موقت هدایت می‌شود و قطعاً فصل بعد یک مرد جدید روی نیمکت این تیم سابقاً قدرتمند می‌نشیند.
سرمربی آینتراخت که خواهد شد؟ احتمالاً همان دستیار سابق ناگلزمان که حالا سرمربی اشتوتگارت است؛ پیگرینو ماتراتزو.
 

Page Generated in 0.0040 sec