printlogo


کد خبر: 227470تاریخ: 1400/1/19 00:00
نتیجه نقش منفعت‌طلبانه تاج در نشست‌ کنفدراسیون فوتبال آسیا
دبیرکل AFC: هر چه CAS بگوید

 
نشست کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC EXCO) ظهر دیروز (چهارشنبه) در منامه بحرین برگزار شد. نشستی که سایت رسمی AFC آن را با نقل قولی از شیخ سلمان و اشاره به تصمیم‌های اصلی اتخاذ شده در آن، تشریح می‌کند. این سایت درباره نشست فوق نوشته است:
شیخ سلمان رئیس AFC در جلسه کمیته اجرایی AFC در منامه بحرین گفت که بالاترین استانداردها و پروتکل‌های بهداشتی اجرا شده در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۰ در دوحه قطر، یک طرح جامع است که در سال ۲۰۲۱ نیز ارائه می‌شود. او همچنین از علاقه کشورها برای میزبانی متمرکز مسابقات مقدماتی آسیا، لیگ قهرمانان آسیا و جام AFC تشکر کرد. شیخ سلمان گفت: «پایان موفقیت‌آمیز لیگ قهرمانان آسیا در سال ۲۰۲۰ الگویی به ما داده است تا با اطمینان بیشتری به سال ۲۰۲۱ نزدیک شویم و باید از فدراسیون فوتبال قطر، مقامات قطر و متخصصان پزشکی به خاطر تعهد و پشتیبانی آنها تشکر کنیم. قدردانی صمیمانه ما همچنین باید از همه انجمن‌های عضو باشد که توافق کرده‌اند در هفته‌ها و ماه‌های آینده مسابقات تیم‌های ملی و باشگاهی ما را برگزار کنند. برای ما بسیار مهم بود که به جهانیان نشان دهیم فوتبال آسیا آماده بازگشت است. باید نشان دهیم که AFC در حال حاضر بهترین موقعیت ممکن برای ارائه مسابقات ایمن را دارد.»
نکات برجسته این نشست هم به ترتیب زیر شرح داده شده است:
کمیته اجرایی AFC ضمن تأیید تاریخ جدید از ۴ تا ۱۷ آوریل ۲۰۲۲، به اعطای حق میزبانی مسابقات جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۰ آسیا به فوتبال ازبکستان برای سال ۲۰۲۲ رأی داد. مسابقات جام ملت‌های آسیا زیر ۱۷ سال آسیا ۲۰۲۲ نیز به میزبانی اندونزی برگزار می‌شود. اعضا همچنین در مورد تصمیم فیفا در مورد تعلیق فوری فدراسیون فوتبال پاکستان (PFF) با توجه به وقایع اخیر در مقر فدراسیون در لاهور که طی آن گروهی از معترضان به دفاتر حمله کردند مطلع شدند.
کمیته اجرایی AFC همچنین در مورد وضعیت مالی توضیح داد و آخرین شرایط را اعلام کرد.
همچنین تصمیم گرفته شد که سی و یکمین کنگره AFC همزمان با جوایز سالانه AFC در دوحه قطر در نوامبر ۲۰۲۱ برگزار شود. این نشست در برخی رسانه‌های داخلی اما به شکل جالبی پوشش داده شده است. با اینکه مهدی تاج بنا به ادعای این رسانه‌ها جز اشاره‌ای مختصر به اعتراض ایران نسبت به انتخاب بحرین برای میزبانی مسابقات مقدماتی جام جهانی، دفاع محکمی از ایران در جلسه نداشته اما در برخی خبرها اینطور به این موضوع اشاره شده است: «بعد از اعتراض تاج، دبیر کل AFC توضیحاتی را در خصوص میزبانی بحرین در گروه C مسابقات ارائه کرد. وی در این نشست دلایلی را پیرامون ایرادات ساختاری و حقوقی بابت کشورهایی که میزبانی به آنها تعلق نگرفته ارائه کرد. در پایان دبیر کل AFC با اشاره به شکایت ایران به دادگاه CAS اعلام کرد با توجه به مطرح شدن این شکایت هر تصمیمی که دادگاه حکمیت ورزش اتخاذ کند مورد احترام همه خواهد بود.»
نقل قول دبیرکل AFC و صحبتش مبنی بر احترام به رأی دادگاه حکمیت ورزش اما در شرایطی است که دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا چاره‌ای جز احترام به رأی صادر شده از سوی دادگاه حکمیت ورزش ندارد. درخواست تجدیدنظر هم از سوی فدراسیون فوتبال به CAS ارسال شده است وارتباطی به نماینده فوتبال ایران در این جلسه نداشته. پس باز هم باید این سؤال اساسی را پرسید که نقش تاج در جلسه مهم و حیاتی دیروز (چهارشنبه) چه بود؟ فرصتی که می‌توانست به راحتی تصمیم AFC درباره میزبانی بحرین را به چالش بکشد، تنها به این اظهارنظر از سوی دبیرکل AFC منجر شده که اعلام کرده به حکم CAS احترام می‌گذارد؟!
 

Page Generated in 0.0032 sec