printlogo


کد خبر: 222915تاریخ: 1399/10/25 00:00
کشمکش یحیی و رسول‌پناه ادامه دارد
نیاز میلیاردی برای اخراج رئیس هیأت مدیره

مصاحبه یحیی گل‌محمدی، حمله به مهدی رسول‌پناه و درخواست از وزیر ورزش برای کنار گذاشتن رئیس فعلی هیأت مدیره بعد از دربی شرایط عجیبی را در پرسپولیس و فضای پیرامون آن ایجاد کرد. اینکه وزیر چه برخوردی با این تقاضا خواهد کرد، مدیرعامل و سایر اعضای هیأت مدیره چه می‌کنند، هواداران و پیشکسوتان چه واکنشی نشان می‌دهند و این ماجرا چطور خاتمه خواهد یافت، سؤال‌ها و ابهامات بسیاری را ایجاد کرد.
همچنین این پرسش به وجود آمد که اگر رسول‌پناه در پایان اولتیماتوم یحیی از کار برکنار نشود، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آیا یحیی استعفا می‌دهد؟ هر چند او در همان مصاحبه بعد از دربی گفته بود که بحث استعفایش مطرح نیست اما درد دل‌های منتشر شده‌اش با یک خبرنگار نشان می‌داد حرف‌هایش بوی استعفا و جدایی می‌دهد. مسأله‌ای که با توجه به شرایط فنی پرسپولیس و موقعیتش در جدول چندان منطقی به نظر نمی‌رسد.
در عین حال غیبت گل‌محمدی در تمرین روز سه‌شنبه شایعاتی درباره قهر او را بر زبان‌ها انداخت و همین مسأله می‌توانست ماجرای استعفا را جدی‌تر کند.
 
خبری از هیأت مدیره نشد
روز سه‌شنبه همه منتظر جلسه هیأت مدیره پرسپولیس و واکنش اعضا به درخواست گل‌محمدی از وزیر بودند. جلسه‌ای که گفته شد به صورت ویژه به این مسأله رسیدگی خواهد کرد. خیلی‌ها منتظر بیانیه‌ای از سوی باشگاه در این خصوص بودند اما مشخص نشد جلسه اصلاً انجام شده یا نه چون هیچ خبری از برگزاری جلسه، محتوای آن و بیانیه‌ای که خیلی‌ها منتظرش بودند، نشد.
 
حمایت شرکت پیشکسوتان از یحیی
صبح دیروز شرکت پیشکسوتان کهن پرسپولیس بیانیه‌ای داد تا پشت یحیی دربیاید. در بخشی از این بیانیه آمده: «اکنون که یکی از سرمایه‌های این باشگاه، با تلاش و بی‌ادعا پرسپولیس را به فینال آسیا رسانده و با وجود جدایی غیرمنتظره بازیکنان تأثیرگذار، در همین دربی اخیر اقتدار پرسپولیس را در تقابل با رقیب پرمهره به نمایش گذاشته، روا نیست سرمایه‌سوزی شود و شاهد دلسرد شدن این فرزند برومند پرسپولیس باشیم. پیشکسوتان پرسپولیس همصدا با هواداران باشگاه از وزارت ورزش و هیأت مدیره توقع دارند به خواسته‌های منطقی یحیی گل‌محمدی توجه و از این فرزند پرسپولیس دلجویی و حمایت شود.»
 
تجمع هواداران مقابل باشگاه
در پی اعتراض یحیی، حدود صد هوادار پرسپولیسی از ساعت 10 دیروز طبق قرار قبلی خود در فضای مجازی، مقابل باشگاه پرسپولیس گرد هم جمع شدند و خواستار اخراج رسول‌‎پناه از هیأت مدیره باشگاه و حمایت مدیران پرسپولیس از گل‌محمدی بودند.
البته در طول مدت حضور هواداران مقابل باشگاه هیچ‌یک از مدیران باشگاه حاضر به گفت‌وگو با معترضان نشد. هواداران معترض قصد داشتند به مقابل وزارت ورزش نیز بروند که متفرق کردن از سوی نیروی انتظامی، مانع از این اتفاق شد. حول و حوش ساعت 12:30 این تجمع با حضور نیروی انتظامی به پایان رسید. گزارش‌های غیررسمی حاکی از بازداشت یکی از هواداران داشت که این خبر تأیید نشد.
 
تکذیب قهر یحیی
در پی غیبت گل‌محمدی در تمرین سه‌شنبه و تعطیلی تمرین دیروز، علیرضا اشرف شایعه قهر سرمربی سرخ‌ها و غیبتش در تمرینات را تکذیب کرد: «اصلاً چنین چیزی صحت ندارد. تعطیلی تمرین امروز (چهارشنبه) با تصمیم کادر فنی و بر اساس ایده همیشگی بابت فشردگی بازی‌ها بوده است. برایم جالب است که برخی افراد می‌خواهند با چنین ادعاهایی شرایط تیمی که موفقیت‌های متوالی داشته است را نادیده بگیرند. آقای گل‌محمدی دیروز (سه‌شنبه) هم در ورزشگاه شهید کاظمی حضور داشت. قطعاً ایشان و سایر اعضای کادر فنی در تمرین فردا (پنجشنبه) شرکت می‌کنند و چنین مباحثی در پرسپولیس مطرح نیست.»
 
غیبت سمیعی و حمایت شکوری
دیروز برخی پیشکسوتان در مصاحبه‌های‌شان یا پست‌های اینستاگرامی از یحیی در مقابل رسول‌پناه حمایت کردند و خواستار برکناری رئیس هیأت مدیره شدند، با این حال از مدیریت باشگاه، هیأت مدیره یا وزیر ورزش نقل قولی منتشر نشد.
در این میان جعفر سمیعی و ابراهیم شکوری هم که بیشتر طرف یحیی هستند، اظهارنظری در این خصوص نکردند. گفته شد سمیعی که در محل باشگاه حاضر نشده، ضمن اینکه شکوری هم با انتشار پستی اینستاگرامی و این متن «بهترین تیم، بهترین هوادار، در کنار هم متحد» موضع منفعل خود در این دعوا را نشان داده است.
 
دلیل ماندن رسول‌پناه در هیأت مدیره
در حالی که دیروز پایان مهلت یحیی به وزیر ورزش بود که رسول‌پناه را از سمت خود بردارد خبری از وزارتخانه و تغییرات نشد. در عین حال دیروز تسنیم در گزارشی علت برکنار نشدن رسول‌پناه از هیأت مدیره را فاش کرد. در این گزارش آمده: «یکی از دلایل اصلی ادامه حضور رسول‌پناه در هیأت مدیره، بدهی باشگاه پرسپولیس به او است. رسول‌پناه که در زمان سرپرستی در باشگاه پرسپولیس مطالبات برانکو و دستیارانش را پرداخت و پنجره نقل و انتقالاتی پرسپولیس را باز کرد، برای پرداخت آخرین قسط مطالبات برانکو، مبلغی را به‌عنوان قرض‌الحسنه به باشگاه پرسپولیس قرض داد و حالا برای جدایی از این باشگاه، باید مطالبات او به طور کامل پرداخت شود.
علاوه بر رسول‌پناه، هیأت مدیره باشگاه پرسپولیس مبلغ 4 میلیارد تومان از رضا یلوه معاون اقتصادی سابق این باشگاه به صورت قرض‌الحسنه دریافت کرده بود که مدیران جدید پرسپولیس در زمان قطع همکاری با یلوه، این مبلغ را به او پرداخت کردند اما هنوز بدهی باشگاه به رسول‌پناه پابرجاست.
در صورت جدایی رسول‌پناه از هیأت مدیره پرسپولیس، باید چند میلیارد تومان به او پرداخت شود که در شرایط مالی کنونی پرسپولیس و بدهی‌های فراوان این باشگاه سخت و شاید غیرممکن به نظر می‌رسد.»
 
در انتظار واکنش یحیی
تا عصر دیروز خبری از باشگاه، وزارت ورزش و هیأت مدیره نشد. همچنین برخی سایت‌های خبری اعلام کردند وزیر ورزش قصد هیچ‌گونه تغییری در ترکیب هیأت مدیره باشگاه پرسپولیس را ندارد و با این حساب رسول‌پناه ماندنی است.
با این حساب باید دید یحیی گل‌محمدی در صورتی که به خواسته‌اش نرسد، چه حرف‌های تازه‌ای برای گفتن خواهد داشت. البته به نظر می‌رسد استعفا یا قهر از سوی او بعید باشد و احتمالاً یحیی بار دیگر تأکید خواهد کرد از این به بعد هر اتفاق بدی برای تیمش بیفتد، تقصیر متوجه عوامل آن و در رأس آنها مهدی رسول‌پناه خواهد بود.

Page Generated in 0.0036 sec