printlogo


کد خبر: 219105تاریخ: 1399/9/3 00:00
گزارش و خبر

گوچی، مهاجمی که خیلی گران است 
چرا قوچان‌نژاد به ایران نیامد؟
در سال‌های اخیر بحث حضور رضا قوچان‌نژاد در تیم‌های ایرانی بارها مطرح شده و نام او بیش از هر تیم دیگری نزدیک پرسپولیس بوده است. در زمانی که او پیراهن تیم ملی را بر تن داشت و گزینه آقای گلی لیگ هلند در تیم هیرنفین بود یا آن موقع که در چمپیونشیپ انگلستان توپ می‌زد، چنین انتقالی دور از ذهن به نظر می‌رسید اما این بار در ۳۳ سالگی گوچی پیوستن او به لیگ برتر ایران از نگاه بسیاری قریب‌الوقوع هم بود. لبته این بار هم رویای هواداران پرسپولیس که آماده خرید کیت جدید تیم‌شان با شماره و اسم قوچان‌نژاد بودند، به حقیقت نپیوست و تیر سرخ‌ها به سنگ خورد. قبل از پرسپولیس، تراکتور هم برای جذب گوچی وارد عمل شده بود ولی زنوزی هم نتوانست این بازیکن را برای امضای قرارداد مجاب کند. اما چرا این اتفاق رخ نداد؟ چه شد که مذاکرات شفاهی پرسپولیس با او، جدی‌تر نشد و طرفین نتوانستند پای میز مذاکره بنشینند و صحبت‌های خود را مطرح کنند؟ ابراهیم شکوری معاون اجرایی سرخ‌ها که قرار بود در این انتقال نقش‌آفرینی کند، دو دلیل را برای این موضوع مطرح کرده است. نکته نخست مشکلات خانوادگی رضا قوچان‌نژاد است که البته پس از ازدواج با سروین بیات تشدید یافته و یکی از موانع حضور او در ایران به حساب می‌آید. معاون اجرایی پرسپولیس در این باره گفته است: «درباره رضا قوچان‌نژاد به صورت شفاهی صحبت کردیم اما او دو مشکل عمده داشت، ابتدا بحث حضور خانواده‌اش در ایران بود که کار را سخت می‌کرد. بحث دوم درباره رضایتنامه‌اش بود که باید مبلغی پرداخت می‌کردیم. برای کشور ما ۶۰۰ هزار دلار یا یک میلیون دلار زیاد است و از طرف دیگر این پول می‌توانست تیم ما را دچار چالش کند، چون ارقام بازیکنان ما کاملاً مشخص است.» بنابراین به نظر می‌رسد مشکل اصلی، درخواست مالی بالای رضا قوچان‌نژاد است که از بودجه پرسپولیس بسیار بیشتر بود و به زعم مدیران این باشگاه رقمی تأمین نشدنی محسوب می‌شد. موضوع اصلی این است که در پنجره نقل و انتقالات اخیر، مسأله سقف قرارداد پرسپولیس به شدت داغ بود و گفته می‌شد که این تیم از نظر دلاری تنها قادر به پرداخت حقوق سالیانه ۱۲۰ هزار دلار (5/3 میلیارد تومان) است که با رقم درخواستی مهاجم سابق تیم ملی تفاوت فاحش دارد. گوچی ۳۳ ساله که از بلژیک تا انگلستان و هلند را برای فوتبال پیموده، همچنان بازیکنی دست نیافتنی برای تیم‌های ایرانی محسوب می‌شود و اگر در این پنجره نقل و انتقالات پرسپولیسی می‌شد، برچسب گران‌ترین بازیکن این تیم را متوجه خود می‌دید. با این حال احتمالاً در سال‌های آینده نیز گوچی مورد توجه باشگاه‌های ایرانی قرار خواهد گرفت؛ بخصوص اینکه قراردادش با زووله به زودی تمام خواهد شد و برچسب بازیکن آزاد روی او می‌خورد.
 
تساوی زووله بدون گوچی
بامداد یکشنبه تیم زووله در بازی خانگی هفته نهم اردی‌ویژه هلند برابر اوترخت به تساوی یک بر یک بسنده کرد. تیم زووله در دقیقه 32 با گل به خودی بازیکن حریف پیش افتاد اما در دقیقه 59 گل تساوی را دریافت کرد. رضا قوچان‌نژاد، بازیکن خط حمله تیم زووله در این بازی نیمکت‌نشین بود و فرصت بازی به او نرسید. تیم زووله رتبه یازدهم جدول رده‌بندی اردی‌ویژه هلند را با هشت امتیاز در اختیار دارد. نیمکت‌نشینی قوچان‌نژاد در شرایطی رخ داده که او از تیم‌های ایرانی پیشنهادهایی دریافت کرد اما در نهایت عضو زووله باقی ماند. او فعلاً باید با نیمکت‌نشینی کنار بیاید تا شاید دوباره فرصت عرض اندام پیدا کند.
 
تمجید کونسیسائو از طارمی
تیم فوتبال پورتو در جام حذفی پرتغال موفق شد با گل‌های مهدی طارمی و تونی مارتینز تیم فابریل را شکست بدهد. سرجیو کونسیسائو سرمربی پورتو بعد از بازی درباره گلزنی طارمی و مارتینز گفت: «آنها از گلزنی خوشحال هستند ولی می‌دانند که مهم‌ترین موضوع، تیم و کار تیمی است که بسیار خوب بود. عملاً نگذاشتیم فابریل به یک سوم دفاعی ما برسد. اجازه ندادیم حریف در بازی اعتماد به نفس پیدا کند. من این لحظات را به اندازه گلزنی آنها مهم می‌دانم زیرا همه چیز به هم پیوسته است. البته ثبات دفاعی خوب به شما امکان می‌دهد تا به حمله و گلزنی نزدیکتر باشید. از طارمی و مارتینز راضی و برای آنها خوشحالم، همانطور که از بقیه بازیکنان رضایت دارم.» مهدی طارمی بعد از کسب عنوان آقای گلی در فصل قبل، توانست پیراهن پورتو را بپوشد اما در ابتدا بیشتر روی نیمکت نشست و فرصت عرض اندام پیدا نکرد. حالا اما شرایط طوری رقم خورده که طارمی به ترکیب اصلی رسیده و دو گل مهم نیز به ثمر رسانده است. هر چند باید ببینیم طارمی همچنان در ترکیب اصلی می‌ماند یا در لیگ روی نیمکت خواهد نشست؟

Page Generated in 0.0034 sec