printlogo


کد خبر: 218914تاریخ: 1399/8/29 00:00
نشست خبری مسئولان کمیته ملی پارالمپیک
سیاست‌های بدون تغییر کاروان اعزامی

ایران ورزشی - نشست خبری مسئولان کمیته ملی پارالمپیک ظهر دیروز با حضور هادی رضایی سرپرست کاروان ایران در پارالمپیک 2020 توکیو و محمد تابع دبیر اجرایی این کمیته به صورت آنلاین برگزار شد. در ابتدای این نشست خبری، هادی رضایی به آخرین جلسه ستاد بازی‌های پاراالمپیک که روز دوشنبه برگزار شده، اشاره کرد و گفت: «در جلسه روز گذشته ستاد بازی‌های پارالمپیک 2020 توکیو، نمایندگان فدراسیون ذینفع حضور داشتند و طی آن، بر همان سیاست قبلی کمیته مبنی بر اعزام حداقلی و براساس اولویت‌های چهارگانه تأکید صورت گرفت. امروز هم جلسه‌ای را با مسئولان برگزار کننده پارالمپیک 2020 و همچنین کمیته بین‌المللی پارالمپیک برگزار کردیم و برنامه‌های اعزام، تعداد افراد و تیم‌های مختلف، برنامه حضور در دهکده و نحوه حضور و شرایطی که درخصوص کرونا گذاشته‌اند، بحث افتتاحیه و اختتامیه، نوع اتاق‌ها، غذاخوری، نحوه اعزام خبرنگاران و ... بررسی شد. در واقع عنوان شد که محدودیت‌های سخت‌تری نسبت به گذشته وجود دارد.»
 
محدودیت در اعزام همراهان کاروان
او درباره تعداد ورزشکاران شرکت کننده در پارالمپیک و اینکه آیا محدودیت در اعزام آنها نیز در نظر گرفته شده است یا خیر، گفت: «ورزشکاران از بیش از 170 کشور شرکت می‌کنند و تعدادشان هم بیش از 4 هزار نفر خواهد بود. در واقع هیچ تغییری در تعداد شرکت کنندگان صورت نمی‌گیرد. نکته مهم اینکه همین تعداد ورزشکار پس از کسب سهمیه، حضور پیدا می‌کنند. در تعداد افراد و خبرنگاران محدودیت‌های زیادی ایجاد شده است. برای مثال در جایگاه عکاسان محدودیت قائل شده‌اند تا فاصله اجتماعی رعایت شود. محدودیت‌هایی هم در اعزام همراهان وجود خواهد داشت. کمیته برگزاری بازی‌ها جدولی برای ما فرستاده و محدودیت‌ها در آن جدول مشخص شده است.» سرپرست کاروان ایران در پارالمپیک 2020 توکیو درباره نبود حریف تمرینی برای جودوکاهای نابینا نیز توضیح داد: «قبلاً هم مجوز داده بودیم که جودوکاها همراهِ تمرینی داشته باشند. آنها حتی در کیش که اردو داشتند، حریف تمرینی داشتند. به نظرم این موضوع هم شدنی است و کمیته پارالمپیک هم هزینه‌هایش را پرداخت می‌کند.»
 
جای شیرمحمدی پر نمی‌شود
رضایی درباره جانشین مرحومه راضیه شیرمحمدی، ورزشکار فقید تیراندازی با کمان که موفق به کسب سهمیه هم شده بود، گفت: «نکته اول این است که یک سیاست اعزامی به مسابقات وجود دارد که مربوط به کمیته پارالمپیک می‌شود. اگر رکوردها در گروه‌بندی مد نظر باشد، اعزام صورت می‌گیرد. نکته دوم اینکه به طور کلی IPC شرایط خاصی دارد و در توکیو هیچ کلاس‌بندی نمی‌شود. در واقع کسانی می‌توانند شرکت کنند که کلاس‌بندی شده باشند. با توجه به همین مسأله نیز، قانون اجازه نمی‌دهد که خانم عسگری اعزام شود. او از سوی IPC کلاس‌بندی نشده و بنابراین نمی‌تواند اعزام شود. ضمن اینکه بحث کسب سهمیه، ملاکی برای اعزام نیست.»
 
خوداظهاری!
او درباره مراقبت‌های پزشکی برای ورزشکاران دارای سهمیه و روند پیگیری سلامت آنها تا زمان اعزام نیز گفت: «در جلسه ستاد بازی‌ها مصوب شد که خوداظهاری از طرف ورزشکاران انجام شود و به محض احساس بیماری، به ما اعلام کنند تا قسمت پزشکی کمیته همه مشکلات ورزشکاران را در جنبه‌های مختلف پیگیری کند. این برای همه بیماری‌ها است و فقط شامل کرونا نمی‌شود. مقرر شد که ورزشکاران برای خودشان و اعضای خانواده‌هایشان خوداظهاری کنند تا اگر مشکلی وجود داشت، اقدامات سریع انجام شود.» سرپرست کاروان ایران در پارالمپیک 2020 توکیو درباره شرایط اعزام ورزشکاران در رشته‌هایی مانند شنا نیز گفت: «شاید دیگر مسابقه‌ای برای کسب سهمیه برگزار نشود و اعزام براساس کلاس‌بندی و رنکینگ صورت بگیرد. برای شنا مسابقاتی وجود ندارد و این رشته در لیست اعزام نیست.» رضایی در خصوص حقوق ورزشکاران نقره‌ای و برنزی نیز توضیح داد: «مصوب شد که حقوق ورزشکاران به طور کامل در سه ماه آخر سال پرداخت شود و دیگر به صورت واریز پنجاه درصدی نخواهد بود.»
وی درباره احتمال اعزام تیم فوتبال پنج نفره اینطور اظهارنظر کرد: «ما دعا می‌کنیم یک تیم انصراف بدهد و تیم ایران اعزام داشته باشد. تیم هفت نفره هم همین مشکل را برای پارالمپیک 2016 ریو داشت اما یک ماه قبلش روسیه محروم شد و ایران در برزیل حضور یافت و در نهایت نایب قهرمان شد. این امید باید برای همه در اعزام وجود داشته باشد.»
 
کسب سهمیه در 9 رشته
در این نشست خبری، محمد تابع دبیر اجرایی کمیته پارالمپیک هم حضور داشت و در ابتدای صحبت‌هایش گفت: «جلسه ستاد بازی‌های پارالمپیک در ادامه جلسات گذشته و بررسی مصوبات قبلی برگزار و در آن تأکید شد که سیاست‌های تعیین شده تغییر نمی‌کند و رشته‌ها و تیم‌ها براساس اولویت‌های چهارگانه طلا، نقره، برنز یا حضور در رده‌های اول آسیا اعزام می‌شوند. با توجه به اینکه اکثر رشته‌ها، مسابقات‌شان‌ برای کسب سهمیه تمام شده و ما این موضوع را اعلام کردیم، تقریباً رشته جدیدی برای ایران باقی نمی‌ماند. ما در 9 رشته کسب سهمیه کرده‌ایم و در بین آنها، کسب سهمیه دوومیدانی ادامه دارد و فرصت لازم را برای این کار داریم. با توجه به اینکه برخی ورزشکاران هنوز احتیاج به کلاس‌بندی دارند، باید این کار صورت بگیرد. در حال حاضر تیروکمان، تیراندازی، وزنه‌برداری، والیبال نشسته مردان، بسکتبال با ویلچر مردان، قایقرانی، جودوی نابینایان، دوومیدانی و پاراتکواندو در لیست اعزام هستند.» وی درباره زمان برگزاری اردوها نیز گفت: «اگر شرایط مهیا شود، تیم‌های مختلف اردوهای خود را آغاز خواهند کرد. فعلاً که ستاد مبارزه با کرونا 2 هفته تعطیل کرده و بعد از آن، اردوها از سر گرفته می‌شود.»
 
مشکل ترخیص تجهیزات
گلایه برخی ورزشکاران از نبود تجهیزات نیز یکی دیگر از مسائل مطرح شده در نشست خبری روز گذشته بود. رضایی در این باره گفت: «تجهیزات خریداری شده است، ولی مشکلاتی در واردات آنها داریم. برای مثال قایق شهلا بهروزی از مرداد در گمرک ایران مانده و مسئولان کشورمان آنها را آزاد نمی‌کنند.» تابع هم در این باره توضیح داد: «از یک سال قبل به فکر تجهیزات برای نفرات اعزامی بودیم. تجهیزات دوومیدانی از شرکت «نوردیک» تهیه شده اما برای ورود به ایران مشکل وجود دارد. به هر حال شرایط خاصی وجود دارد و اینکه ورزشکاران نمی‌توانند با وسایل استاندارد تمرین کنند.» تابع درخصوص انتقادات نسبت به نحوه رکوردگیری دوومیدانی‌کاران اینطور پاسخ داد: «طبق پروتکلی که ورزشکاران دارند، به صورت سه، چهار ماه یکبار سنجش می‌شوند. این سنجش فقط بدنی نیست، بلکه شامل سایر مسائل هم می‌شود. ما می‌خواهیم ثبات آنها را بدانیم و این مسأله باید رصد شود. با توجه به شرایط کرونا و عدم انجام تمرینات در شرایط عادی، بیشتر رکوردها خوب نبود و شاهد افت بودیم. به هر حال شرایط دوومیدانی با سایر رشته‌ها متفاوت است. ما باید اسامی قطعی آنها را در نیمه اول فروردین اعلام کنیم. باید فضای رقابتی باشد تا ورزشکاران استفاده کنند. به نظرم آنها می‌توانند در سایر استان‌ها تمرین داشته باشند تا به شرایط خوبی برسند.» دبیر اجرایی کمیته توضیحی هم درباره اردوهای متمرکز در تهران داد: «ما از مصوبات ستاد کرونا تبعیت می‌کنیم و حتی سختگیرانه‌تر پیگیری می‌کنیم. اولویت اول، دوم و سوم کمیته پارالمپیک، سلامت ورزشکاران است و باید اردوها در شرایط و زمانی برگزار شود که اولویت، سلامتی باشد. ما هم دغدغه این را داریم که ورزشکاران آماده شوند. بر همین اساس فدراسیون‌ها شهرهای سفید را جست‌وجو می‌کنند. یکی از مصوبات ستاد این است که اتاق تکنفره باشند و حتی بلیت هواپیما دو صندلی خریده شود. دغدغه ما اول حفظ سلامتی ورزشکاران و بعد برگزاری اردوهای آمادگی است.»

Page Generated in 0.0038 sec