printlogo


کد خبر: 218904تاریخ: 1399/8/29 00:00
این افتخار بزرگ را به روح پدرم تقدیم می‌کنم
مهسا قربانی: مدت‌هاست هدفم جام جهانی است
از نظر من آرزو دست‌نیافتنی است اما هدف‌گذاری داشتم و طبق آن برنامه‌ریزی کردم. در کل هدف‌گذاری خوب داشتم و تا حدودی به آن رسیدم. کار خیلی سختی است و تا الان به شخصه حمایتی از طیف مسئولان نداشتم.من تمام تمرکزم روی داوری است. از خانواده‌ام که همیشه حامی‌ام بودند تشکر می‌کنم و از مسئولان ورزش می‌خواهم نگاه بیشتری به ورزش زنان داشته باشند.

آنیتا پورحسینی 

نام مهسا قربانی را قبلاً بارها شنیده‌ایم. داور جوانی که برای تورنمنت‌های مهم زیادی انتخاب شده بود. قربانی که متولد ۶۸ است داوری را از ۲۰ سالگی شروع کرد و در همان ابتدای کار در دوره‌های استعدادیابی داوران آسیا که با عنوان چشم‌انداز آسیا شناخته می‌شد و بعدها به آکادمی داوران تغییر نام داد، حضور پیدا کرد. بعد از آن، قربانی در سال ۲۰۱۷ به عنوان داور بین‌المللی معرفی شد و در این ۳، ۴ سال در تورنمنت‌های مهمی چون جام ملت‌های آسیا، بازی‌های آسیایی جاکارتا، مسابقات جوانان، نوجوانان و دانشجویان جهان و همچنین مقدماتی المپیک توکیو قضاوت کرد. حالا مهسا قربانی هدفش را روی جام جهانی گذاشته و تلاش می‌کند به این مسابقات مهم برسد.
 
در مورد انتخاب‌تان در لیست کاندیداهای جام جهانی ۲۰۲۳ صحبت می‌کنید؟
    اول باید در مورد این انتخاب فدراسیون صحبت می‌کرد که چطور نفر دوم لیست بین‌المللی انتخاب شده. من از سال ۲۰۱۸ وقتی برای جام ملت‌های آسیا دعوت شده بودم، همان زمان مسئولان AFC با من صحبت کردند و راهنمایی‌های لازم را در این مورد داشتند و در واقع زمزمه‌های حضور در جام جهانی بعد از جام جهانی ۲۰۱۹ شروع شد و به من گفتند که جزو کاندیداهای حضور در جام جهانی ۲۰۲۳ هستم. من برای همه تورنمنت‌های آسیایی، المپیک و فیفا دعوت شدم و می‌دانستم کارم را زیر نظر دارند و برنامه‌ریزی‌هایی در این مورد صورت گرفته بود. اوایل سال میلادی ۲۰۲۰ فیفا نامه زد که من و آقای علیرضا فغانی کاندیداهای جام جهانی هستیم. اسم کمک داوران هم اعلام شده بود.
الان شرایط انتخاب داوران برای جام جهانی زنان چطور است؟ مثل جام جهانی مردان به صورت کوبل انتخاب می‌شوید یا شرایط فرق دارد؟
    بله، یکی، دو دوره به این صورت جام جهانی را استارت می‌زنند اما چون کاندیداها کامل نیست و در ایران کم هستند که البته این مسأله به توانایی بچه‌ها بستگی دارد، احتمالاً کوبل کامل انتخاب می‌کردند. مثل ژاپن که قبلاً به این صورت بود. البته ممکن بود یک داور با کمک خودش انتخاب می‌شده و ممکن بود اینطور نباشد. به هر صورت در جام جهانی دوره قبل به این صورت نبود.
پس اگر انتخاب شوید، شما به عنوان داور، بدون شک انسیه خباز مافی‌نژاد را کنار خودتان به عنوان کمک دارید.
    بله، اگر بتوانیم همه آزمون‌های AFC و فیفا را بگذرانیم و به مسابقات دیگر دعوت شویم و تأییدیه بگیریم، هر دو با هم هستیم.
شما ظاهراً زودتر موضوع حضور در لیست کاندیداهای جام جهانی را متوجه شدید. آن لحظه که این خبر را گرفتید، چه حس و حالی داشتید؟
    آن لحظه آنقدر خوشحال بودم که واقعاً حسم را نمی‌توانم با کلمات بیان کنم. نه اینکه بخواهم از روی غرور صحبت کنم اما از یک جایی به بعد در داوری، هدفم را قضاوت در جام جهانی گذاشتم و می‌دانستم راه سختی دارم اما نشدنی نبود. همه سختی‌ها را می‌دانستم و پیش رفتم. وقتی این خبر را دادند خیلی خوشحال شدم تقریباً در این سال‌ها بخصوص از زمانی که بین‌المللی شدم می‌دانستم که می‌توانم این کار سخت را انجام دهم و به هدفم برسم.
حالا اگر برای جام جهانی انتخاب شدی، دوست داری بازی کدام تیم‌ها را قضاوت کنی؟
    حقیقتاً به این مسأله خیلی فکر نمی‌کنم و قدم به قدم پیش می‌روم. الان هدفم این است که مجوز حضور در این تورنمنت بزرگ را بگیرم. همیشه به گام اول فکر می‌کنم و برای هر مسابقه‌ای که انتخاب می‌شوم تمام تلاشم را می‌کنم بهترین عملکرد را داشته باشم و سربلند بیرون بیایم. هر چقدر بازی‌ها پیش می‌رود، جذاب‌تر می‌شود. اینطور نیست که از روز اول مسابقات دنبال اتفاق خاصی باشم. هر چه به دور پایانی نزدیک‌تر می‌شویم هیجان بیشتر می‌شود و یاد گرفتم همیشه بهترین عملکرد را داشته باشم.
پس دوست داری فینال جام جهانی را قضاوت کنی؟
    قطعاً همه دوست دارند اما فینال یک مسابقه است و یک داور می‌خواهد.
تا به حال شده از داوران مرد هم کمک و مشورت بگیری؟
    بله، اگر جایی لازم باشد از فغانی کمک می‌گیرم.
آرزو و هدف نهایی‌ات در داوری کجاست؟
    از نظر من آرزو دست‌نیافتنی است اما هدف‌گذاری داشتم و طبق آن برنامه‌ریزی کردم که خانواده‌ام هم حمایتم کردند. در کل هدف‌گذاری خوب داشتم و تا حدودی به آن رسیدم. کار خیلی سختی است و تا الان به شخصه حمایتی از طیف مسئولان نداشتم. امیدوارم با این اتفاق بزرگ و مهم، حمایت‌ها بیشتر شود تا به هدف‌های بزرگتر برسم. الان هدف اصلی‌ام در حوزه ورزش، همین مسابقات است که تا حضور صددرصدی راه زیادی است و نیاز به همکاری فدراسیون فوتبال دارد. فیفا و AFC انتظاراتی از فدراسیون ایران دارند که نامه هم زده شده. امیدوارم همکاری کنند تا بتوانیم در جام جهانی حضور پیدا کنیم.
به جز داوری، شغل دیگری هم داری؟
    نه، من تمام تمرکزم روی داوری است. از خانواده‌ام که همیشه حامی‌ام بودند تشکر می‌کنم و از مسئولان ورزش می‌خواهم نگاه بیشتری به ورزش زنان داشته باشند. همیشه دوست داشتم وقتی خبری به این مهمی به دستم رسید اول از همه به پدر و مادرم بگویم چون همیشه به بهترین شکل از من حمایت کرده‌اند اما متأسفانه یک سال پیش پدرم را از دست دادم که دوست دارم اولین افتخار، لذت و شادی را تقدیم روح پدرم کنم.
 

Page Generated in 0.0040 sec