printlogo


کد خبر: 212616تاریخ: 1399/5/12 00:00
از دست رفتن میزبانی، خطر حذف را بیشتر کرد
پیچ و خم تازه در راه صعود به جام‌ جهانی

تیم ملی ایران در راه جام جهانی چنان موقعیت خطرناکی در جدول دارد که شاید یکی از امیدواری‌هایش برگزاری ۳ بازی خانگی بود، بازی‌هایی که سرنوشت صعود از گروه یا حذف زودهنگام و غم‌انگیز از جام جهانی قطر را مشخص می‌کند.
شیوع ویروس کرونا در ایران و همه‌گیری هولناک آن احتمالاً منجر به از دست رفتن میزبانی ایران در راه جام جهانی خواهد شد. آمار مبتلایان و جان‌باختگان شیوع کرونا در ایران طی ۳ ماه آینده که تیم ملی باید بازی‌هایش به سوی جام جهانی را از سر بگیرد، بعید است کاهش یابد. بسیاری از پزشکان هستند که پاییزی خطرناک را هشدار می‌دهند و این عامل می‌تواند تیم ملی ایران را در موقعیت دشوارتر قرار دهد چون فیفا به تیم‌های دیگر این امکان را می‌دهد که از سفر به کشورهای پرخطر پرهیز کنند.
تیم ملی پس از تصمیمات فدراسیون فوتبال که منجر به نزول کیفیت فنی و از هم گسستگی شد، نتایج دور اول بازی‌ها در راه جام جهانی قطر را ناامیدکننده ثبت کرد و خود را در موقعیتی متزلزل قرار داد، حالا تصور اینکه بتوانیم در بازی‌های خارج از خانه بهترین نتایج را بگیریم و تمام فرصت‌های از دست‌رفته را جبران کنیم، آسان نیست.
ورزشگاه آزادی یا حتی ورزشگاه‌های دیگر در شهرهای دیگری از ایران که می‌توانستند به دلیل تعلق خاطر عمومی میزبان بازی‌های حساس تیم ملی باشند، آثار بزرگی در نتیجه بازی داشتند و ایران را در موقعیت بهتری قرار می‌دادند. اگرچه احتمالاً تا ۳ ماه دیگر نیز بازی‌ها باید بدون تماشاگر برگزار شود اما بازی در ورزشگاه خالی از تماشاگر خانگی هم مزایای بسیاری برای تیم ملی دارد.
نکته‌ای که می‌تواند یادآور نگرانی‌ها برای برگزاری لیگ برتر باشد، همین احتمال از دست رفتن میزبانی ایران در راه جام جهانی است. ایران در موقعیتی که تیم‌های دیگر به دلیل میزان شیوع کرونا احتمالاً از سفر به آن سر باز می‌زنند، خود لیگ برتر و لیگ‌های دیگرش را بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی سختگیرانه برگزار کرده است. سازمان لیگ تمام هشدارهای لازم را نادیده گرفت و حتی هشدار وزیر بهداشت را نشنید تا برگزارکننده بازی‌ها باشد و چند اسپانسر بی‌حاصل برای باشگاه‌ها را خشنود کند. اما برگزاری لیگ برتر هم تضمین‌کننده برگزاری بازی‌های ملی در ایران نشد، در حالی که موافقان برگزاری لیگ مدعی بودند که در صورت برگزار نشدن لیگ برتر فرصت‌های بین‌المللی فوتبال ایران از دست خواهد رفت اما حالا همون توجیه نیز رنگ باخته است.
دراگان اسکوچیچ هنوز یک جلسه تمرین در تیم ملی برگزار نکرده و به این زودی‌ها نمی‌تواند تیمش را به اردو ببرد. او کار بسیار پیچیده‌ای را پیش رو دارد. اسکوچیچ هر چقدر مربی خوشفکری باشد، تجربه قرار گرفتن در چنین موقعیت حساسی را ندارد و این کارش را سخت‌تر خواهد کرد.
فدراسیون فوتبال شاید مهم‌ترین کاری که می‌تواند انجام دهد، این است که دست‌کم هفته‌های باقی‌مانده از لیگ برتر و لیگ یک را با رعایت جدی پروتکل‌های بهداشتی برگزار کند و بی‌مبالاتی‌های رایج کنار گذاشته شود. شاید رعایت دقیق پروتکل‌ها بتواند تصویر بهتری برای ایجاد امکان برگزاری بازی‌های ملی در ایران بسازد و این بتواند تقاضای حریفان ایران برای برگزاری بازی در کشور سوم را با پاسخ منفی مواجه کند.
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش:
قرار نیست وزارت به جای رئیس فدراسیون بدهی‌ها را بپردازد
 
ژاله فرامرزیان، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش و جوانان تأکید دارد که این وزارتخانه کمکی به فدراسیون فوتبال جهت پرداخت بدهی به ویلموتس نخواهد داشت. او در این رابطه گفت: «خودِ فدراسیون مسئول این پرونده است. وزارت ورزش اصلاً اجازه چنین کاری ندارد. ما فقط کمک‌کننده به فدراسیون‌ها در بخش پرورش قهرمانان برای مدال‌آوری هستیم. قرار نیست وزارت ورزش به جای رئیس فدراسیونی که باید خلاق و مدبر باشد، بدهی‌ها را پرداخت کند. نمی‌دانم در مورد این قرارداد است یا قرارداد دیگر؛ فقط اینکه فدراسیون فوتبال اعلام وضعیت کرده و ما هم به خاطر شرایط تحریم و محدودیت‌هایی که دشمنان ایجاد کرده‌اند، کمک می‌کنیم. وزارت ورزش از این حیث خود را ملزم به همکاری می‌داند.»
 


Page Generated in 0.0053 sec